Direktor kompanije "Sarajevo-gas" Istočno Sarajevo Nedeljko Elek najavio je za Radio Slobodna Evropa da, ukoliko u narednih nekoliko dana ne bude potpisan ugovor između ove firme i "Energoinvesta" o transportu gasa, bit će prekinuta isporuka ovog energenta za Federaciju BiH.
Njegova izjava dolazi sedam dana poslije sastanka nadležnih dvije entitetske vlade (Republika Srpska i Federacija BiH) o isporuci gasa.
Sastanak je održan 29. decembra nakon što je firma iz Istočnog Sarajeva “Sarajevo-gas” poslala sarajevskom “Energoinvestu” zahtjev da cijena sa 11,1 bude uvećana na 14,1 marku, po 1.000 kubnih metara gasa. Poskupljenje obrazlažu ulaganjem u sistem gasovoda.
Ugovor o transportu gasa između sarajevske kompanije “Energoinvest” i firme “Sarajevogas” Istočno Sarajevo istekao je 31. decembra 2023. godine.
Kompanija “Energoinvest” je uvoznik gasa za entitet Federaciju BiH, dok gas za potrošače u entitetu Republika Srpska uvozi kompanija Gas-Res iz Banjaluke.
Firma “Sarajevogas” iz Istočnog Sarajeva posluje na teritoriji entiteta Republika Srpska i vlasnik je gasovoda dugog 40-ak kilometara. Njime se ruskim gasom snabdijeva i Sarajevo, kao najveći potrošač gasa.
- Obustava je odgođena zbog praznika, ali ukoliko ugovora ne bude u idućih par dana, moraćemo prekinuti isporuku. Već sam u krivičnom djelu, jer radimo bez ugovora. Faktura za ovaj mjesec sigurno će biti 300.000 maraka (oko 150.000 eura) i mi to nemamo kome da fakturišemo - kazao je Elek za RSE.
Iz kompanije “Eneregoinvest” saopćili su za RSE da se nadaju da će novi ugovor biti potpisan u narednim danima, nakon sastanka entitetskih resornih ministarstava i direktora kompanija.
Iz “Energoinvesta” tvrde da je razlog dosadašnjeg nepotpisivanja “ultimativni zahtjev firme ‘Sarajevo-gas’ Istočno Sarajevo za povećanje cijene”.
Iz Ministarstva energije, rudarstva i industrije Federacije BiH nisu odgovorili na upit RSE-a kada će biti održani pregovori o novom ugvovoru i na koji način će biti riješen problem sa isporukom gasa.
Bosna i Hercegovina u potpunosti zavisi od uvoznog gasa iz Rusije, koji u zemlju stiže “Turskim tokom”.
Gas se u BiH doprema gasovodom koji u državu ulazi u mjestu Šepak kod Zvornika, na granici BiH i Srbije.
Federacija BiH godišnje troši oko 250 miliona, a Republika Srpska oko 50 miliona kubnih metara gasa.
(DEPO PORTAL/mm)