Skoro polovinu jednomjesečnog pritvora koji je određen, bivši šef OSA-e Osman Mehmedagić Osmica i suspendirani predsjednik Suda BiH Ranko Debevec već su odradili.
No, to pak ne znači da u njemu neće duže ostati, jer se prema informacijama Raporta, Tužilaštvo BiH već priprema da zatraži produženje pritvora.
A kao odličan argument Tužilaštvu poslužit će 'neprimjereni' kontakt koji je Osmica imao sa zatvorskim policajcem koji je, zajedno sa komandirom smjene, suspendiran.
Da je neprimjerenog kontakta bilo potvrdio je za Raport direktor Državnog zatvora u Vojkovića Siniša Perković.
Perković pojašnjava da je prije nekoliko dana komandir smjene u pritvorskom odjelu gdje je smješten Mehmedagić pustio u taj odjel zaposlenika koji inače ne radi na tom odjelu i dozvolio mu razgovor s pritvorenim Mehmedagićem, što nije dozvoljeno i nije u skladu s pravilima.
"Šef smjene tog dana je pustio ovog zaposlenika koji ne radi na tom odjelu i on je nekoliko minuta razgovarao s pritvorenikom. Sve je snimljeno i kamerama, završena je istraga. Zbog toga sam suspendirao i komandira smjene i osobu koja je razgovarala s pritvorenikom", rekao je Perković.
No, evidentno je da u ovom slučaju niko ne može sa sigurnošću potvrditi da li je u ovom slučaju šteta već nanesena i kakav je eventualni zadatak ili instrukciju dobio policajac od Osmice (ili obrnuto) tokom razgovora u njegovoj ćeliji, jer teško je povjerovati da je rizikovao i posao tek da bi proćaskao s bivšim šefom OSA-e.
Kako dalčje navodi Raport.ba, otvoreno je i pitanje po čijem je nalogu policajac došao kod Osmice, a indikativno je da ga je pustio i šef smjene da se faktički ušeta kod pritvorenika i razgovara s njim što implicira na uvezanost policajaca u "bosanskom alkatrazu", kako nazivaju zatvor u Vojkovićima s pritvorenicima osumnjičenim za teška krivična djela, ali i s osuđenicima.
Očigledno je da se vodilo o sigurnosti ovog zatvora za djelovanje izvana, a ovaj slučaj je pokazao da opasnost itekako prijeti iznutra i da su pojedini policajci.
Na konstataciju Raporta da je zabrinjavajuća činjenica da se može ući kod jednog pritvorenika, u ovom slučaju Osmana Mehmedagića kojem je Sud BiH zajedno s Rankom Debevcem, suspendiranom predsjedniku Suda BiH pritvor odredio i zbog opasnosti da će vršiti zabranjene komunikacije i vršiti utjecaj na svjedoke, Perković kaže da je on svjestan ozbiljnosti situacije i da je poduzeo sve mjere u njegovoj nadležnosti.
"Ne mogu se predvidjeti sve situacije, ali ja sam ozbiljan čovjek i odmah sam reagovao i sankcionisao sam te ljude i to su stvari koje se ne smiju dešavati. Ovo treba biti i primjer drugima šta i kako se ne smije raditi i učinit ćemo sve što je u našoj moći da do ovakvih stvari više ne dođe", kaže Perković za Raport.
Perković nije mogao ili želio potvrditi Raportove informacije da su pritvorenici Osman Mehemdagić i Ranko Debevec nakon 21. decembra prošle godine kada im je Sud BiH odredio jednomjesečni pritvor osim advokata, već imali i posjete članova porodica u Vojkovićima.
"Svi pritvorenici imaju pravo ono što im Sud BiH odredi. To uključuje i posjete porodice i pravo telefoniranja s osobama koje isključivo odredi Sud", zaključuje Perković.
U međuvremenu, mnogo je indicija ukazuju na to je Osmica u ovom slučaju prepušten sam sebi i paraobavještajnoj mreži koju je izgradio za vrijeme vođenje obavještajne službe.
U tom smislu pitanje je li Osmica prenosio nešto sad već suspendiranom policajcu ili je policajac njemu prenosio određene poruke s vana.
Činjenica je međutim, da je Osmicino hapšenje izazvalo novi sukob unutar SDA, a u kojemm pobjeđuje ona struja koja nagovara vrh stranke da se distancira od Osmice, što je vidljivo po šutnji SDA i nedostatku burnih reakcija kakve su bile kada je Osmica prvi put uhapšen zbog falsificiranja diplome.
Naravno, isto tako činjenica je da je Osmica radio po nalogu tog istog stranačkog vrha, no tragovi naredbodavnog lanca su vjerovatno dobro zameteni i to od samog Osmice koji u trenutku izvršavanja nedjela nije bio svjestan da bi mogao doći u nezavidan položaj.
U drami koja je nastala Osmici je očito preostalo još to da preko svojih odanih kadrova u policijskom i obavještajnom sektoru pokuša zataškati moguće tragove ili utjecati na svjedoke. Osmica tu računa na one saradnike koji su mu 'dužni' kao i one koji su eventualno s njim 'uprljali ruke', a to su prije svega njegov operativac Muhamed Pekić (koji je bio šef cyber odjela OSA-e, ali je dolaskom novog rukovodstva sklonjen) te njegov bivši zamjenik Trifko Buha (koji se sklonio u Banju Luku), stoji u zaključku Raportovog teksta.
(Raport.ba/DEPO PORTAL/jk)