Nehumani uslovi u Linglongu u Zrenjaninu

Radnici tretirani kao robovi: Tužan razlog zašto Vijetnamci nose samo japanke i majice...

Biznis Klub 19.11.21, 10:29h

Radnici tretirani kao robovi: Tužan razlog zašto Vijetnamci nose samo japanke i majice...
Podsjetimo, oko 500 radnika iz Vijetnama koji su angažovani na izgradnji kineske fabrike guma Linglong u Zrenjaninu u srijedu su stupili u potpunu obustavu rada kako bi skrenuli pažnju poslodavcu na nehumane uslove smještajnih kapaciteta u kojima borave

 

Nakon lažne vijesti da su vijetnamski radnici preseljeni iz baraka u industrijskoj zoni Linglonga u Zrenjaninu, ispostavilo se da se oni svi i dalje nalaze na istom mjestu i u pojednako lošim uslovima. Na mnogim fotografijama užasnih uslova u kojima rade Vijetnamci, vidi se da radnici često nose samo japanke i tanke majice. Ispostavlja se da je to tako zašto što oni nisu znali gdje uopšte idu, piše Nova.rs.

 

Jedan od njih, jutros je primoran kako kaže da radi na gradilištu fabrike, uprkos vidnoj povredi ruke koju ima.

 

„Mi ovdje nemamo nikakvu medicinsku pomoć, niti pristup ljekaru. Prije mesec dana smo skoro svi imali bolove u stomaku i vjerovatno neki virus, ali nikome nije ukazana pomoć. Svaki dan se neko razboli, ali to njih nije briga”, priča za Nova.rs radnik iz Vijetnama po imenu Dži.

 

Prema njegovim riječima, svi oni su “preko noći” dovoženi po grupama od njih pedesetak, a da praktično nisu znali ni gdje dolaze, ni u kakvim uslovima će raditi. To potvrđuje činjenica da većina od 500 radnika od garderobe ima par majica, japanke i sem radnih kombinezona u kojima i rade i spavaju, nemaju ništa drugo.


„Želim da se vratim kući kao i dosta mojih kolega. Ovdje sam od ljetos i za četiri mjeseca primio sam svega jednu platu. Stalno moramo da se bunimo da bi nas platili, a oni nas nekad poslušaju a nekada ne”, priča on.

 

Inače, Dži je prije 20 dana pobjegao iz pakla Linglonga i pokušao da sa nekom grupom migranata uđe u Mađarsku, međutim carinici su ih uhvatili prilikom ulasku i vratili u Srbiju. Na njegovim rukama su još uvijek vidljive rane nastale prilikom pokušaja da preskoči bodljikavu žicu.

 

Podsjetimo, oko 500 radnika iz Vijetnama koji su angažovani na izgradnji kineske fabrike guma Linglong u Zrenjaninu u srijedu su stupili u potpunu obustavu rada kako bi skrenuli pažnju poslodavcu na nehumane uslove smještajnih kapaciteta u kojima borave.

 

Vijetnamski radnici rekli su da je vijest o njihovom položaju stigla i do matične zemlje gdje su danas njihove porodice takođe organizovale proteste. Ranije danas aktivisti su iz kruga fabrike Linglong uspjeli da izvedu jednog od zaposlenih koji je zbog izjava koje je davao medijima dobio otkaz.

 

Turbulencije u krugu fabrike guma u Zrenjaninu počele su prije pet dana, nakon što je N1 objavio snimke iz kampa u kome su smješteni vijetnamski radnici. Ministarstvo za rad poslalo je inspekciju na gradilište Linglonga, a organizaciji Astra koja je i podnijela prijavu za potencijalnu trgovinu ljudima s ciljem radne eksploatacije traži hitnu reakciju svih nadležnih.

 

(DEPO PORTAL/dg)

BLIN
KOMENTARI