TRAŽI SE PUT KA RJEŠENJU PROBLEMA

Predstavnik kineskog konzorcija pojašnjava: Kakvo rješenje nudimo za Blok 7 i kako će se smanjiti emisija CO2 i ostalih zagađivača?

Biznis Klub 05.10.21, 12:10h

Predstavnik kineskog konzorcija pojašnjava: Kakvo rješenje nudimo za Blok 7 i kako će se smanjiti emisija CO2 i ostalih zagađivača?
Kao što je već više puta u javnosti upozoreno, u slučaju da Blok 7 TE Tuzla ne bude izgrađen, zbog gašenja pet postojećih blokova u TE Tuzla i TE Kakanj, bilans električne energije u BiH za scenarij veće potrošnje bio bi negativan do 2030. godine... Stoga se traženje rješenja sa kineskim konzorcijem i dalje čini kao najoptimalnija alternativa

 

 


Kao što je poznato, izgradnja Bloka 7 Termoelektrane u Tuzli je zaustavljena zbog povlačenja američkog General Motorsa iz poslovnog odnosa sa kineskim izvestitorima i izvođačima radova na izgradnji strateškog energestskog projekta u BiH. Kinezi su ponudili alternativno rješenje u odnosu na ovoga podizvođača radova, ali to je otvorilo određene dileme u vezi realizacije čitavog projekta.

 


Ovaj problem traje već mjesecima i vrući je krompir u rukama Vlade Federacije BiH, jer jaki zapadno-evropski energetski lobi svakako je od prvog dana protiv ovoga projekta i suradnje Elektroprivrede BiH sa kineskim izvođačima. Za kinesku stranu je prekid ugovora neprihvatljiv i, kako su više puta navodili, imaju svoje pravne argumente za nastavak realizacije ovoga velikog posla, bez obzira na podizvođača koji se sam povukao iz ovoga posla.


Iz kineskog konzorcija GGGC-GEDI, sa kojim je Elektroprivreda BiH potpisala ugovor o izgradnji Bloka 7, navode da razlog izlaska General Motorsa iz ovog projekta leži u globalnom trendu postepenog ukidanja energije iz uglja, nepovoljnih geopolitičkih i ekonomskih kretanja, posebno ozbiljnim globalnim finansijskim pogoršanjem, koje je rezultirala pandemija Covid-19 te značajnom globalnom padu u predviđenim projektima novih elektrana na ugalj.


O tome prvi put javno govori i predstavnik konzorcija GGGC-GEDI za Blok 7 Termoelektrane u Tuzli Tian Aijun:


- Na početku bismo htjeli pojasniti da GE nije jednostavno izašao iz projekta. Umjesto toga, GE je najavio svoju odluku o napuštanju cijelog novoizgrađenog tržišta energije na ugalj u septembru 2020. Ova strategija izlaska, prema vlastitim riječima, uključuje oduzimanje imovine, zatvaranje lokacija i utjecaj na radna mjesta. Slijedom ovih koraka, GE je izgubio kapacitet da obezbijedi glavnu opremu za tuzlanski Blok 7, ili za bilo koje druge projekte energije iz uglja sličnih razmjera u svijetu - pojasnjava Tian Aijun u razgovoru za Klix.ba.


Navodi i da je GE-ova odluka o izlasku donesena u vrijeme dok je imala, odnosno još uvijek ima važeće ugovore o snabdijevanju sa izvođačem, u ovom slučaju GGGC-GEDI, koji zadržava sva ugovorna i zakonska prava.


- Međutim, koje god mjere izvođač poduzeo protiv GE-a, one neće promijeniti činjenicu da oni više nemaju kapacitete za pružanje glavne opreme za tuzlanski Blok 7. Drugim riječima, ove mjere neće pomoći projektu ili poslodavcu, u ovom slučaju, Elektroprivredi BiH - navodi Aijun.

 

Inače, kao što je već više puta u javnosti upozoreno, u slučaju da Blok 7 TE Tuzla ne bude izgrađen, zbog gašenja pet postojećih blokova u TE Tuzla i TE Kakanj, bilans električne energije u BiH za scenarij veće potrošnje bio bi negativan do 2030. godine. To znači da će prema ovom scenariju, potrebe zemlje u opskrbi električnom energijom morale bi se zadovoljiti većim uvozom električne energije. To će povećati troškove opskrbe električnom energijom i pogoršati postojeći financijski nedostatak.

 

Stoga se traženje rješenja sa kineskim konzorcijem i dalje čini kao najoptimalnija alternativa.  

 

blok-7-te-tuzla-2


Nakon povlačenja General Motorsa iz projekta, kineski konzorcij je o svemu obavijestio Elektroprivredu BiH i tražio alternativna rješenja.


Aijun naglašava da je u potrazi za alternativnim dobavljačima izvođač dao prioritet evropskim opcijama te da su u ovom procesu aktivno učestvovali i predstavnici Elektrorpivrede BiH.


- GGGC-GEDI kontaktirao je Mitsubishi Power Europe i RAFAKO za snabdijevanje kotlova te Mitsubishi iz Japana i Doosan iz Koreje za nabavku parnih turbina i generatora. Međutim, nakon tehničke procjene, pregovora i sastanaka koji su trajali oko tri mjeseca, Elektroprivreda BiH i izvođač zaključili su da ove kompanije nisu odgovarajući dobavljači kotlova i STG -a za projekt Bloka 7 zbog zabrinutosti o njihovoj usklađenosti sa zahtjevima EPC ugovora ili finansijskom situacijom - pojašnjava Aijun u razgovoru za Klix.ba.


Dalje navodi i da je kineski konzorcij tada skrenuo pažnju na potencijalne kineske dobavljače i uspio pronaći rješenje koje "ne samo da ispunjava sve zahtjeve EPC ugovora, već ima i nekoliko značajnih prednosti".


- Rješenje je 'SBWL/GE + SEC', što znači da će Shanghai Boiler Works Co., Ltd. (SBWL) snabdijevati kotao sa tehničkom podrškom i licencom GE -a, a Shanghai Electric Group (SEC), matična kompanija SBWL -a, isporučivat će STG sa Siemensovom licencom za tehnologiju. Ovo rješenje je formalno predloženo Elektroprivredi BiH 29. januara 2021. godine. Prijedlog kotla SBWL + GE i prijedlog SEC -a (sa Siemensovom licencom) STG zadovoljavaju zahtjeve Elektroprivrede BiH o tehničkim parametrima, uključujući usvajanje evropskih standarda i imaju CE oznaku da zadovolje zahtjeve pristupa tržištu. Svi zagaratovani tehnički parametri Bloka 7 bit će ispunjeni, uključujući i zagarantovane tehničke parametre grupe A (uglavnom u emisiji zagađivača) i zagarantovane tehničke parametre grupe B (uglavnom u neto efikasnosti i izlaznoj vrijednosti) - precizira Aijun.

 

Prema prijedlogu kineskog konzorcija, GE više neće biti dobavljač glavne opreme, već će nastaviti sudjelovati i doprinositi projektu pružajući tehničku podršku i licencu novom dobavljaču kotlova.


- Nakon što je u januaru 2021. predložio rješenje SBWL/GE + SEC, izvođač je nastavio razgovore s Elektroprivredom BiH radi pružanja pojašnjenja i ažuriranja rješenja. S obzirom na trenutnu situaciju, vjerujemo da je ovo najbolje rješenje za projekat i za Elektroprivredu BiH. Blok 7 je ključan za stabilnost sistema proizvodnje električne energije u Bosni i Hercegovini i za građane Bosne i Hercegovine. Također, Blok 7 zamijenit će blokove 3 i 4 Termoelektrane Tuzla i Blok 5 Termoelektrane Kakanj, sa znatno većom efikasnošću i naprednijom tehnologijom čišćenja dimnih plinova. To će značajno doprinijeti smanjenju emisije CO2 i ostalih zagađivača - naglašava predstavnik kineskog konzorcija na kraju razgovora za Klix.ba.


Dodaje i da će se, u pozadini globalnog postupnog ukidanja ugljena, rizici i neizvjesnosti za implementaciju tuzlanskog Bloka 7 sve više povećavati ako se nastavi odlaganje odobravanja alternativnog rješenja.


- Iako je pogođen izlaskom GE -a, izvođač nije prestao ispunjavati svoje ugovorne obaveze. Do sada je, na osnovu preliminarnih analiza, konzorcij imao troškove od okvirno 10 miliona eura - zaključuje Aijun.
      

Inače, važno je sagledati i činjenicu da BiH kao jedna od najmanje razvijenih ekonomija u Evropi ne može sebi priuštiti da zanemari svoju snagu i potencijal u ekonomskom razvoju. Energetska tranzicija je i imperativ i novi pokretač rasta, ali sigurnost opskrbe električnom energijom i ekonomska stabilnost podjednako su važni za mala i osjetljiva gospodarstva poput BiH.
 

Kad se uzmu u obzir sve objektivne činjenice, višegeneracijski Projekat Bloka 7 u Termoelektrani Tuzla ne bi trebao da ima alternativu.

 

(DEPO PORTAL/ad)

 

 

 

BLIN
KOMENTARI