Mladi žiri Trećeg Bihać Avantura Film Festivala 'Avant&Una' radio je u sastavu: Jelena Stojaković, Arma Zukić i Mirko Ilibašić.
Oni su donijeli sljedeće odluke:
U katogoriji “self made filma” nagradu dobija film "Starine rediteljice" iz Egipta, Reham Eman.
Iako realizovan u skomnim produkcijskim uslovima, autorica se filmskim jezikom bavi temom starina u zemlji bogatog kulturno-istorijskog nasljeđa i ograničenih sloboda.
U kategoriji “turistički film” nagradu dobija "Oaza u kamenu" Boška Perice (BiH).
Žiri je izabrao ovaj film zbog predivne interpretacije, bogatog sadržaja i bajkovite prirode Ljubuškog.
U kategoriji najbolji kratki igrani ili dokumentarni film nagradu dobija "Guska i jarac" rediteljice Sare Ludoški Hodak (Hrvatska)
Film je proglašen za najbolji jer prikazuje realne sudbine dvoje mladih ljudi u današnjem vremenu, a istovremeno ostavlja mogućnost razrađivanja teme i snimanja dugometražnog filma.
Specijalno priznanje direkcije Bihać Avantura Film Festivala “Avant&Una” ide u ruke dugometražnom igrano/interaktivnom filmu “Odluka” Branke Malešević.
Direkcija Festivala ovo specijalno priznaje dodjeljuje autorici za inovativno istraživanje o novim mogućnostima filmske umjetnosti u kojem naracija ostaje temelj, ali se primjenjuju novi tehnološki postupci.
Nagrade u kategorijama najbolji dugomatražni dokumentarni film, najbolji dugometražni igrani film i Grand Prix “Unska sirena” dodjeljuje žiri u sastavu: Dževdet Tuzlić, Klara Mucci i Jasmin Duraković.
Nagrada za najbolji dugometražni dokumentarni film dobija "Skok Anđela" reditelja Francoisa Lunela (Francuska-BiH).
Najbolji dokumentarni film ostvarenje je francuskog reditelja Fransoa Lunela „Skok Anđela“ koji govori o mladima u Bosni i Hercegovi koji su, nakon rata, prepušteni sami sebi. Snažnim filmskim elipsama, u nekoliko dramskih tokova, reditelj nam udahnjuje tračak nade kako će baš te generacije prepuštenih samima sebi, biti putokaz za optimističniju budućnost.
Nagrada za najbolji dugometražni igrani film pripada filmu "Samo da ne bude živa" reditelja Faruka Lončarevića (BiH)
Film je baziran na istinitom dogadjaju. Dugim kadrovima i štedljivim dijalogom progovara o surovoj svakodnevici mlade generacije.
I na kraju: Grand Prix “Unska sirena” za najbolji film u cijelini pripada dugometražnom igranom filmu “Plavi cvijet” Zrinka Ogreste (Hrvatska).
U obrazloženju glavne nagrade se navodi da Grand Prix Festivala i statuu „Unska sirena“ žiri jednoglasno dodjeljuje filmu „Plavi cvijet“ Zrinka Ogreste produkcijske kuće „Inter film“, koji donosi jednu snažnu porodičnu dramu savremenog doba, osjećanja i razmimoilaženja tri generacije jedne porodice, u kojoj su svi, „selimovićevski“ rečeno - na gubitku.
(DEPO PORTAL/ad)