Vakcina protiv COVID-19, iza koje stoje američki farmaceutski div Pfizer i njemačka biotehnološka kompanija BioNTech, izazvala je veliko interesovanje u cijelom svijetu i vratila nadu da bismo se uskoro uspješno mogli izboriti sa pandemijom koronavirusa, piše Faktor.
Vakcina, čiji prvi rezultati govore da je efikasna u čak više od 90 posto slučajeva, i da pritom, kako tvrde proizvođači, nema ozbiljnih neželjenih nuspojava, jedna je od vodećih u trci za pronalaženje uspješne terapije protiv COVID-19.
The Guardian u svom tekstu navodi kako ova vakcina koristi genetski inženjering da navede ćelije da proizvode dijelove virusa koje imunološki sistem prepoznaje.
Doza vakcine unosi sa sobom specifičnu informacionu RNK koja sadrži instrukcije kako izgraditi receptor na površini virusa.
U teoriji, ako se ova sintetička RNK ubrizga u osobu, trebalo bi da uđe u ćelije i programira ih da izgrade proteine koji izgledaju kao receptorna površina virusa. Ako vakcinisana osoba dođe u kontakt sa zarazom, imunološki sistem bit će u stanju da se izbori sa njom.
- Ovo su sjajni rezultati - kaže prof. dr. Damir Marjanović, jedan od naših najuspješnijih profesora genetike i bioinženjeringa, i dodaje da ono što ohrabruje jeste i činjenica da uporedo sa ovom vakcinom u trećoj fazi ispitivanja postoji još desetak kandidata koji pokazuju odlične preliminarne rezultate.
- Kako su naučnici i najavljivali u proteklim mjesecima, trud i rad istraživača i ulaganje u nauku u ovim kriznim vremenima uvijek se isplati. Ipak, ono što mene kao genetičara lično raduje jeste činjenica da se radi o "RNK vakcini". To su vakcine nove generacije koje ne koriste viruse kao osnov, nego na siguran način šalju uputstvo u ljudske ćelije koje počinju da sintetiziraju viralni protein i bez prisustva samog virusa. Upravo taj protein (u ovom slučaju S protein koji je odgovoran za uspješan ulazak SARS-CoV-2 virusa u ćelije), koji sam po sebi (izdvojen iz virusa) ne predstavlja opasnost za organizam, služi kao vrsta sigurnog okidača za imunološki odgovor organizma – pojašnjava Marjanović.
Dodaje da je sve bilo moguće uraditi zbog uspjeha genetičara koji su još u januaru sekvencirali genom ovog virusa i dali vrlo značajne podatke za kreiranje ove i drugih vakcina nove generacije.
- Dakle, ohrabrujući rezultati, koje, rekao bih, ipak treba prihvatiti sa određenom dozom opreza i strpljenja. Ova informacija me je podsjetila na Winstona Churchilla i njegovu izjavu koju ću parafrazirati: "Ovo još nije početak kraja, ali definitivno bi trebao biti kraj početka". Još puno posla je pred nama, ali kako rekoh, razloga za optimizam imamo i to napretek – naglasio je Marjanović.
Kompletan tekst pročitajte OVDJE.
(DEPO PORTAL/dg)