opet restriktivno

Krizni štab odlučio: U Federaciji BiH zabranjeno kretanje od 23 do 5 sati, a što se tiče okupljanja...

Hronika 10.11.20, 14:14h

Krizni štab odlučio: U Federaciji BiH zabranjeno kretanje od 23 do 5 sati, a što se tiče okupljanja...
Također je kazao da sedam dana nakon izbora, nastava u školama se neće odvijati kako bi se prostorije dezinficirale

 

Pomoćnik ministra za javno zdravlje Federacije Bosne i Hercegovine Goran Čerkez kazao je da se na području tog entiteta od sutra uvodi mjera ograničavanja kretanja od 23 do 5 sati, kao i da se ograničava broj prisutnih građana na skupovima, 30 u zatvorenom i 30 na otvorenom, uz poštivanje higijensko-epidemioloških mjera.

 

- To nije 'policijski sat' već ograničavanje kretanja. Svi građani koji rade imat će mogućnost kretanja, svi ostali će morati biti u kućama, jer moramo onemogućiti noćne zabave i rad diskoklubova - poručio je Čerkez.

 

Također je kazao da sedam dana nakon izbora, nastava u školama se neće odvijati kako bi se prostorije dezinficirale.

 

Naglasio je da svi građani moraju pomoći zdravstvenom sektoru, kojem je izrazio veliku zahvalnost za požrtvovanost.

 

Poručio je roditeljima i djeci, kao i građanima treće životne dobi da ne izlaze ukoliko nemaju potrebe te da se discipliniraju narednih 20 dana.

 

- Situacija je vrlo ozbiljna, niko ništa ne radi, a to se odnosi na one koji trebaju da vrše nadzor. Politički skupovi su neprihvatljivi i necivilizirani - smatra Čerkez.

 

Kazao je da su svi svjedoci apsolutne kantonalne pasivnosti te da su rijetke zemlje u svijetu gdje je sve 'spalo' na zdravstveni sektor.

 

- Osam mjeseci je prošlo i trebamo se pitali da li je neko osigurao uvjete funkcioniranja cijelog sistema. Pored virusa, tu je i neodgovornost faktora koji trebaju biti stalno na usluzi. Ne može zdravstvo i dio stanovništva koji poštuje mjere zaustaviti širenje virusa - zaključio je Čerkez.

 

Član Kriznog štaba federalnog ministarstva zdravstva i šef Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo FBiH Sanjin Musa izjavio je danas da je cilj mjera koje se donose smanjiti prenos infekcije, pritisak na bolnice i spasiti živote.     

 

Sa početkom oktobra, kako je dodao, ušli smo u razdoblje pogoršane epidemiološke situacije kada je riječ o Covid-19.

 

Porast prijenosa je, prema njegovim riječima, nastavljen i u 45. sedmici od 2. do 8. novembra. Ukupno je dosad potvrđeno 41.067 slučajeva, ukupan broj umrlih je 1.012,  aktivnih slučajeva je trenutno 17.329, a prosječan broj identificiranih slučajeve dnevno iznosi 970.

 

 - Kada se pogleda sedmodnevna incidenca, na sto hiljada stanovnika na nivou Federacije ona iznosi 325 slučajeva, a izrazito je visoka incidenca u Kanrtonu Sarajevo, Bosanskopodrinjskom i Hercegovačko-neretvanskom kantonu, preko petsto sluajeva. Porast incidence se bilježi u svim kantonima, najizraženije je u tim, ali je to sigurno povezano sa većim brojem testiranja - dodao je Musa. 

 

Od početka oktobra je primjećeno da je došlo do porasta stope zaraženosti u svim dobnim skupinama, a Musa je naglasio da najviše treba obratiti pažnje kada je riječ o zaštiti najranivijih kategorija stanovništva.

 

- Nažalost, prešli smo brojku od hiljadu kada je riječ o smrtnim slučajevima, a analiza pokazuje da je 80 posto je preko 60 godina starosti, a 66 posto čine osobe muškog spola. Ukoliko pogledamo sedmične indikatore kojima se prati progres epidemije, svi indikatori govore o daljnjem porastu. U 45. sedmici u odnosu na 44. došlo je do porasta broja novih potvrđenih slučajeva za devet posto, ukupan broj hospitalizacija je u porastu  za 16 posto, broj pacijenata na respiratoru ima porast od 48 posto i nažalost, broj smrtnih slučajeva bilježi rast 33 posto - kazao je Musa. 

 

(Fena/mr)

BLIN
KOMENTARI