Cikotić je kazao da je u odbrambenim strukturama naše zemlje visok procent žena, s tendencijom da raste.
-Bitno je da žene i muškarce u pogledu prava i obaveza potpuno jednako tretiramo, naglasio je Cikotić, koji je učestvovao na seminaru pod nazivom "NATO i UN Rezolucija 1325" koju je organizirao NATO štab Sarajevo.
Državni ministar odbrane je ocijenio da BiH u nekim aspektima razvoja odbrambenih struktura i primjene ljudskih prava prednjači u regionu. Tako je, osim formiranja grupe za primjenu ove rezolucije, prva u regionu provela institut parlamentarnog vojnog povjerenika.
Šef Savjetodavnog tima NATO-a i zamjenik komandanta NATO štaba Sarajevo pukovnik John Olsen smatra da se sve više žena integrira u svim aspektima odrambenog sektora BiH.
Naveo je također da je interes žena za njihovo učešće u odbrambenim strukturama BiH sve veći.
-Imamo žene pripadnice OSBiH koje su već bile u mirovnim misijama i sada imamo one koje su otišle u misiju ISAF-a, što je veoma dobar trend, naglasio je pukovnik Olsen.
Cilj danas održanog seminara je da se obilježi deseta godišnjica Rezolucije 1325, čija je glavna preporuka jednakost spolova i povećanje interesa žena i samim tim njihove zastupljenosti u oružanim snagama.
Na skupu je istaknuta važnost jednakih prava, šansi i odgovornosti u ovoj oblasti, te aktivan rad u svim sektorima kroz različite programe i projekte da bi se ovi ciljevi i ostvarili.
Seminar o ulozi žena u oružanim snagama je održan na Fakultetu političkih nauka, jer je želja informirati javnost, posebno mlade, o ključnim odredbama ove UN rezolucije i njenoj primjeni u oružanim snagama zemalja NATO-ovih članica.
Skupu su prisustvovali studenti i profesori s fakulteta u Sarajevu, predstavnici omladinskih asocijacija i asocijacija žena političkih partija, nevladinih i međunarodnih organizacija te predstavnici svih nivoa vlasti.
Seminar u Sarajevu je jedan u nizu o ovoj temi. Ranije su organizirani u Banjoj Luci i Tuzli, a sutra će biti održan u Mostaru.
Rezoluciju UN-a 1325 Vijeće sigurnosti UN-a je usvojilo 31. oktobra 2000. godine.
Njen značaj je što poziva na povećanje zastupljenosti žena na svim nivoima odlučivanja, na povećanje učešća žena u odlučivanju pri rješavanju sukoba i u mirovnim procesima, te ističe važnost njihovog uključivanja u sve mirovne operacije i mjere izgradnje mira.
(FENA, DEPO PORTAL/ma)