Kod spomenika strijeljanim đacima i profesorima kragujevačke gimnazije u parku Šumarice održana je tradicionalna antiratna manifestacija "Veliki školski čas". U znak sjećanja na žrtve fašizma strijeljane 1941. godine u Kragujevcu, na menifestaciji je izvedena poema "Streljani grad" italijanske pjesnikinje Ane Santolikuido.
Komemorativne manifestacije u spomen parku počle su liturgijom u Crkvi novomučenika, u Šumaricama, na kojoj je služen moleban kraj humke strijeljanih đaka i profesora.
Izvođenje muzičkog dela programa povereno je kragujevačkom Akademskom horu "Liceum" i solistkinjama Jadranki Jovanović i Jeleni Tomašević. U programu su nastupili glumci kragujevačkog Knjaževsko-srpskog teatra i djeca dramskog studija Doma omladine u Kragujevcu.
Reditelj poeme "Strijeljani grad" je Živojin Ajdačić, a muziku je pisao poljski kompozitor Pjotr Kumurovski.
"Velikom školskom času" prisustvovali su predsjedica Narodne skupštine Slavica Đukić Dejanović, ministar inostranih poslova Vuk Jeremić i ministar prosvjete Žarko Obradović.
Tradicionalnoj antiratnoj manifestaciji su prisustvovali i ambasador Italije u Srbiji Armando Varikio, Slovačke Igor Furdik, Palestine Mohamed Nabhan, Bosne i Hercegovine Boriša Arnaut i Rumunije Jon Makovej, kao i delegacije gradova prijatelja Piteštija (Rumunija), Karare (Italija), Ohrida (Makedonija), Kozarske Dubice, Prijedora i Foče (BiH) i Sremskih Karlovaca.
Nakon "Velikog školskog časa" održava se "Regata mira", tokom koje će građani moći da u multimedijalnom programu, umjetnika Gorana Dimića, putem interneta šalju u svijet poruke mira.
U Spomen muzeju "21.oktobar", sinoć je održana multimedijalna kulturno-umjetnička manifestacija "Bdenje", u okviru koje je promovisana je poema "Strijeljani grad". Bdijenje je nastavljeno koncertom mješovitog hora "Kir Stefan Srbin", a pred ponoć je prikazan igrani film "Obični ljudi" reditelja Vladimira Perišića, čime je i počeo Kragujevački festivala antiratnog i angažovanog filma, KRAF.
U okviru obilježavanja godišnjice strijeljanja u Kragujevcu, u Spomen muzeju je otvorena izložba japanske Ukijo grafike iz 18. i 19. veka, japanski drvorezi iz kolekcije Ninka Radosavljevića, a u Galeriji narodne biblioteke "Vuk Karadžić", otvorena i izložba rumunskog karikaturiste Doru Aksentea.
Zločin kaznene ekspedicije
Njemačka "kaznena ekspedicija" strijeljala je u Kragujevcu 21. oktobra 1941. godine, u znak odmazde, više hiljada srpskih civila. Povod su bili njemački gubici u borbama sa partizanskim i četničkim jedinicama 16. oktobra na putu Kragujevac - Gornji Milanovac. Nijemci su imali 10 mrtvih i 26 ranjenih vojnika.
Strijeljanje nedužnih sprovedeno je prema naredbi generala Franca Bemea od 10. oktobra, kojom se propisuje strijeljanje 100 Srba za jednog ubijenog Nijemca i 50 za ranjenog.
Akcija odmazde izvedena je 19. oktobra u okolnim selima a 21. oktobra u Kragujevcu. Među žrtvama zločina bili su i đaci viših razreda gimnazije (od petog do osmog). Prema poznatim podacima, ubijene su 2794 osobe, 2379 u Kragujevcu a 415 u okolnim selima.
(RTS, BLIN MAGAZIN/ma)