Centar Kulturnih aktivnosti CHARLAMA ovaj put u svojoj galeriji u sarajevskoj Skenderiji predstavlja grafičku dizajnericu Lejlu Sokolović, koja je za ovu priliku za posjetitelje pripremila deset zadataka ili, tačnije rečeno, mentalnih vježbi - trigera koji 'spavača' navode na suočenje i, napokon, rješenje problema verbalnog zlostavljanja.
'Riječ ima moć. Pobijedićete samo jednim nadahnutim govorom, a zbog pogrešne riječi ćete i propasti, riječ od vas pravi i heroja i tragičara. Riječ vam može pomoći i odmoći, može vas zavesti ali i zaludjeti, nasmijati ali i rastužiti. Riječ vas može i pomiriti i posvađati. Može vam ispuniti želje, a može vam uzeti i samo postojanje. Svi smo mi opremljeni da se koristimo ovim sofisticiranim oružjem, jer na kraju dana, riječ može da natjera milione ljudi da zarate i međusobno se poubijaju. Činjenica je da se verbalno zlostavljanje u najvećem broju slučajeva odvija privatno, „između četiri zida“, među anonimnom žrtvom i anonimnim zlostavljačem. Postavila se potreba da se „uvučem među ta četiri zida“ i postavim aktivno u inače vrlo intimnu situaciju. Prihvatajući da jedino suočavanje s problemom, u ovom slučaju sa verbalnim zlostavljanjem, može da donese rješenje, valjalo je pronaći način i navesti posmatrača da se aktivno uključi i suoči sa problemom verbalnog zlostavljanja', kaže o svojoj izložbi sama umjetnica, dodajući da je odlaganje problema na jastuku dio naše stvarnosti.
'To je vlastiti odbrambeni mehanizam koji nam omogućava da priuštimo sebi adekvatno fizičko i mentalno funkcionisanje. Zato što je suočavanje sa problemom aktivni i bolni proces, ljudskoj psihi je imanentno da u cilju samozaštite izbjegne problem na svjesnom nivou', kaže Sokolović.
(DEPO/md)