Prema istraživanjima provedenim u Bosni i Hercegovini, milion i po građana naše zemlje živi sa visokim krvnim pritiskom, ali samo njih 50 posto zna da ima bolest.
Mr. sci. dr. Nehru Mačkić, internista – kardiolog, u razgovoru za Faktor kaže kako ovih dana ima povećan broj poziva pacijenata koji pate od visokog pritiska, a koji, zbog brige o svom zdravlju, traže savjete kako da se ponašaju u vrijeme pandemije.
- Mnogi od njih žale se, bez obzira na terapiju koju uzimaju, da prilikom mjerenja bilježe neuobičajno visok pritisak, koji je najvjerovatnije uzrokovan stresom zbog trenutne situacije, neaktivnosti, jer su zatvoreni u kući, ali i češćim konzumiranjem hrane. Sve to dovodi do povećanja tjelesne težine, a ona uzrokuje povišen pritisak – objašnjava Mačkić.
On također ističe i kako su mjere zabrane izlaska vani za hipertroničare veoma loše.
- Svakoj osobi koja ima visok pritisak dobro je da dnevno jedan dio vremena provede vani. Međutim, zbog zabrana nadležnih organa, koje su na snazi, za neke kategorije društva to nažalost nije moguće. Onima koji mogu izaći savjetovao bih da svaki dan barem sat lagano prošetaju, naravno bez fizičkog kontakta sa drugim ljudima. To je preporučljivo kako bi se izbjeglo nakupljanje kilograma koji su osnovni problem pacijenata sa visokim pritiskom. Osim toga, važno je povesti računa o prehrani i jesti povrće i bijelo meso, a izbjegavati slano, masno, brzu hranu, tjesteninu i mliječne proizvode. Problem koji hipertroničari najčešće prave, a tiče se njihove prehrane, jeste što unose puno voća, a to ne bi smjeli, jer ono obiluje šećerima koje njima nije preporučljivo. Sve vitamine i minerale, koji im trebaju, mogu dobiti putem povrća – dodaje Mačkić.
On navodi i kako je kod hipertroničara srčani mišić dodatno opterećen visokim pritiskom koji uzrokuje zadebljanje (hipertrofiju) srčanog mišića te je kao takav podložan, ne samo koronavirusu, nego i drugim virusima...
Kompletan intervju sa dr. Mačkićem čitajte ovdje.
(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/ad)