Dok se brojke zaraženih korona virusom nižu, te broje prve žrtve u Bosni i Hercegovini, katastrofalne ekonomske posljedice koje su tek počele već uzimaju danak. Bez posla je u kratkom vremenskom periodu samo u Kantonu Sarajevo ostalo više stotina ljudi, tačnije 362 radnika - što se zvaničnih podataka tiče. A ovo je tek početak i teško je i zamisliti na kojoj cifri će se brojka otpuštenih zaustaviti.
A za to vrijeme sve oči uprte su u Vladu KS i iščekivanje da se donesu neophodne mjere za spas privrede i koliko-toliko ublažavanje razarajućih posljedica pandemije. Međutim, redaju se prijedlozi, planovi, ideje, vrijeme prolazi, stanje je sve teže, a konkretnih ekonomskih mjera još ni na vidiku.
Sumirajući alarmantno stanje i u Kantonu Sarajevo, ali i u Federaciji BiH, po tom pitanju, na svom Facebook profilu aktuelnu situaciju prokomentarisao je lider Naroda i Pravde, Elmedin Konaković, ističući nespremnost nedavno formirane nove Vlade KS da se uhvati u koštac sa vanrednom situacijom.
A taksimetar kuca sve brže i brže...
- Saopštili su da su od proglašenja stanja prirodne nesreće u Kantonu Sarajevo bez posla ostala 362 radnika. Nisu naglasili da je od toga 316 u prošloj sedmici!‼️
Šesdesettri (63) osobe dnevno (siguran sam da je brojka veća, ali se još nisu prijavili na biro)!
Za 362 prijavljena radnika Kanton je dužan izdvojiti 136.474 KM mjesečno u vidu zakonski propisane nadoknade‼️
Pored toga snosi i troškove zdravstvenog osiguranja!
Troškovi su, dakle, počeli, Vlada još uvijek nije predložila mjere... Vlade ostalih kantona, a posebno Vlada Federacije, i dalje su u fazi planiranja, priprema, ideja‼️!
Kad bi ostao ovaj prosjek, a garantujem da će biti mnogo, mnogo više ljudi koji se prijavljuju, dnevni trošak je 23.751 KM, samo u Sarajevu‼
Mjere na čekanju, formiraju se timovi, prikupljaju ideje, a taksimetar kuca i ubrzava.
Ovo vam je, gospodo, tik-tak, tik-tak, tik-tak - poručuje Konaković u svom FB postu.
(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/ad)