Predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić sastao se u New Yorku u odvojenim susretima s Ernom Solberg, premijerkom Kraljevine Norveške, te sa Miroslavom Lajčakom, ministrom vanjskih poslova Slovačke Republike.
Sagovornici su razgovarali o aktuelnoj političkoj situaciji, ocijenivši bilateralnu saradnju Bosne i Hercegovine i Kraljevine Norveške dobrom. Istaknuta je i prijateljska povezanost dviju zemalja, s obzirom na činjenicu da u Norveškoj živi oko dvadeset hiljada ljudi porijeklom iz BiH, koji su dobro integrisani u norveško društvo.
Predsjedavajući Komšić informisao je premijerku Solberg o aktuelnim dešavanjima u BiH. Govoreći o aktuelnim dešavanjima, predsjedavajući Komšić je kazao da postoje problemi s Izbornim zakonom u Bosni i Hercegovini, ali i sa samim izbornim procesom u našoj zemlji. Istakao je da se to unutrašnje pitanje Bosne i Hercegovine da riješiti kroz pozitivan dijalog i dogovor.
“Razgovarajući o dugogodišnjoj saradnji BiH i Kraljevine Norveške konstatiran je pozitivan ekonomski rezultat u vanjskotrgovinskoj razmjeni. Nažalost, rast ekonomije ne rješava do kraja pitanja političke stabilnosti u Bosni i Hercegovini”, kazao je predsjedavajući Komšić. Jedino rješenje za situaciju u kojoj se sada Bosna i Hercegovina nalazi jeste da postane članica NATO-a i Evropske unije, kao i za sve zemlje regije koje to još nisu.
Premijerka Solberg kazala je da je regionalna stabilnost ključna za čitavu regiju, te se složila s tim da je važno da sve zemlje regije budu članice NATO-a i Evropske unije. Premijerka Solberg je također naglasila da će Bosna i Hercegovina imati podršku Kraljevine Norveške na svom evroatlantskom putu.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić sastao se i s Miroslavom Lajčakom, ministrom vanjskih poslova Slovačke Republike, na marginama 74. zasjedanja Generalne skupštine UN-a u New Yorku.
Sagovornici su razgovarali o bilateralnim odnosima Bosne i Hercegovine i Slovačke Republike, ocijenivši ih dobrim. Razmijenili su mišljenja o trenutnoj situaciji u Evropskoj uniji u svjetlu dešavanja oko Brexita. Razgovarano je o odnosu nove EU administracije prema proširenju na zapadni Balkan, te u tom pogledu i o odnosu prema Bosni i Hercegovini, kao i o narednim koracima koje bi naša zemlja trebala poduzeti u skorijoj budućnosti, saopćeno je iz Predsjedništva BiH.
(FENA/mr)