Ponekad se djeca ponašaju divlje i kao da “testiraju” granice izdržljivosti roditelja. Pojedini roditelji misle da tada dijete treba dobiti “nekoliko puta po guzi”, dok drugi smatraju da ove disciplinske mjere treba izbjegavati.
Kada su u pitanju metode kažnjavanja, posebno batine, stručnjaci savjetuju sljedeće:
1. Batine ne čine ništa dobro kada je u pitanju izgrađivanje samodiscipline djeteta. Dijete se usredotočuje samo na batine, a ne i na ono što ih je izazvalo. Nakon batina, dijete sigurno neće sjediti u svojoj sobi i razmišljati u stilu: “Stvarno sam loše postupio, ali sam zato nešto i naučio. Sljedeći put ću se ponašati primjereno.” Umjesto toga dijete će razmišljati na sljedeći način: “To nije fer! Ona me ne razumije. Mrzim je!”
2. Batine se tumače kao kazna za loš postupak, podmirivanje duga. Batine utječu na to da se u djetetu javi osjećaj krivnje, koji može biti motiv za promjenu ponašanja.
3. Roditelj koji posežu za batinama kao disciplinskom mjerom postaju ovisni o ovoj metodi kažnjavanja, pa se može dogoditi da oni baš sve probleme rješavaju na ovaj način.
5. Batine su “kamen spoticanja” na relaciji dijete-roditelj. Djeca u roditeljima vide svoje zaštitnike, vodiče kroz život. Ako roditelj često primjenjuje batine, njihov odnos se neminovno narušava.
6. Batine nisu djelotvorna disciplinska metoda. Udaracem vi trenutno zaustavljate dijete u nedozvoljenoj akciji, ono od svoje namjere odustaje uslijed šoka, straha ili boli. Ali većina djece ponovit će svoju pogrešku – ponekad i u toku tog istog dana, piše Ljepota i zdravlje
(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/dg)