Osnovna zadaća prezervativa je spriječiti prenošenje sjemena, čime se osim neželjene trudnoće, može spriječiti i prenošenje brojnih spolnih bolesti.
No, postoje i spolno prenosive bolesti kojima se je moguće zaraziti i uz uporabu prezervativa
Kada se koristi pravilno i redovito kondom uspješno sprečava prenošenje čestih spolnih bolesti kao što su hepatitis B, hepatitis C, gonoreja, klamidija i HIV. To je zato jer lateks od kojeg je kondom napravljen djeluje kao neprobojna barijera koja ne propušta patogene čestice spolno prenosivih bolesti. No, problem je u tome da se ne prenose sve spolne bolesti preko sjemena što znači da prezervativ možda neće biti dovoljna zaštita.
Preciznije, kod bolesti koje se mogu prenijeti i preko kože prezervativ neće djelovati. Zbog toga je, ako ste seksualno aktivni, važno redovito se testirati čak i ako prakticirate siguran seks. Neke spolno prenosive bolesti, ako se ne liječe, mogu imati ozbiljne posljedice na zdravlje, poput neplodnosti i raka. Donosimo 4 najčešćih bolesti kojima se možemo zaraziti i kada koristimo prezervativ.
1. Genitalni herpes
Ako se lezija herpesa nalazi na dijelu prepona ili zdjelice koji nije prekriven kondomom, može doći do prenošenja herpesa preko te nezaštićene lezije. Liječnici preporučaju apstinenciju kada imate vidljivo izbijanje herpesa (tada se herpes najlakše može prenijeti), ali treba imati na umu da se herpes može prenijeti i kada nema vidljivih simptoma.
'Prezervativ nije dovoljna zaštita ni kod herpesa tipa 2, odnosno genitalnog herpesa, ni kod herpesa tipa 1, odnosno oralnog herpesa za koji se nedavno otkrilo da se može prenijeti i spolnim putem. Ovisno o stadiju bolesti koji se može mijenjati, genitalni herpes može biti manje (kada nema vidljivih simptoma) ili izrazito zarazan (kada su na koži vidljivi mjehurići)', ističe ginekologinja dr. Silva Babić.
Genitalni herpes može uzrokovati i vaginalnu bol. Pročitajte koje još spolno prenosive bolesti mogu uzrokovati bol u vagini.
2. HPV
Humani papiloma virus je najuobičajenija spolno prenosiva bolest i ako ste seksualno aktivni velika je vjerojatnost da ćete u nekom trenutku života biti izloženi HPV-u. Neki tipovi HPV-a mogu uzrokovati genitalne bradavice, no neki nemaju nikakve vidljive vanjske simptome zbog čega mnogi ljudi ni ne znaju da imaju HPV. I ako ne postoje bradavice, HPV se može prenijeti preko kože.
Neki tipovi HPV-a mogu uzrokovati i rak vrata maternice, a iako postoje dokazi da korištenje prezervativa smanjuje rizik od raka vrata maternice, ne postoje čvrsti dokazi da kondom sprečava prenošenje HPV-a.
'Kod HPV-a kao i kod herpesa može se dogoditi da osoba godinama boluje bez ikakvih simptoma te da ni ne zna da je bolesna, ali može prenijeti bolest partneru', upozorava dr. Silva Babić.
3. Stidne uši
Stidne uši nisu više tako uobičajena bolest s obzirom na poboljšanje socijalnog standarda i higijene općenito. Stidne uši polažu jajašca i žive u stidnim dlakama što znači da u slučaju njihova postojanja prezervativ neće biti od nikakve pomoći.
'Stidne uši najviše se nalaze na stidnim dlačicama, a puno manje na spolovilu', dodaje ginekologinja dr. Silva Babić.
4. Sifilis
Sifilis se manifestira kao čvrsta, okrugla i obično bezbolna rana, odnosno čir. Kako i kod herpesa, prezervativ štiti ovisno o tome gdje se rana nalazi. Uporaba kondoma smanjuje rizik od prenošenja i može pomoći ako je čir prekriven prezervativom, ali ako se nalazi na dijelu penisa koji nije zaštićen može se prenijeti.
(Zadovoljna.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)