Neke od najljepših stihova, kao što su “Mater vam je...” i one u sličnom “fazonu”, više nećemo toliko često slušati u repertoaru našeg najboljeg repera, jednog od najboljih modernih stihoklepaca i rodonačelnika psovke u stihu Ede Maajke.
Edin Osmić vratio se iz svojevrsnog dobrovoljnog egzila u Izraelu, u Tel Avivu, trajno se nastanio u Zagrebu, kao što je to bio slučaj kad je kao ratni prognanik iz BiH došao u Hrvatsku. Maajka 18. marta ima koncert u zagrebačkoj Tvornici i konačno je opet “svoj na svome” iako mu to pravo kao “dotepencu” mnogi vrlo često odriču.
Svi oni primitivci u BiH kojima se ne sviđa što je kao Bošnjak, po odgoju musliman, oženio Jevrejku, svi oni u Hrvatskoj kojima se ne sviđa njegovo porijeklo i životni svjetonazor opet će imati objekt za pljuvanje po uzoru na stari krležijanski usud: “... za Hrvate četnik, za Srbe ustaša, za ustaše i četnike marksist, za klerikalce antikrist kojeg treba pribiti na stup srama...”
No, Edu to više toliko ne “dira”, nekoliko godina mirnog života u Izraelu u njemu je probudilo novog i smirenijeg čovjeka, muzičara i pjesnika.
- Vratio sam se u svoj Zagreb, tu sam, evo, već nekoliko mjeseci i tu bih trajno volio ostati. Ostati do kraja života, ali život me naučio da ne možeš planirati ništa jer nikad ne znaš što ti sutrašnji dan donosi. Ja sam “nomad”, “Cigan”, ne drži me mjesto, takva mi je valjda karma. Zagreb je moj grad, grad u kojem sam proveo tinejdžerske godine, a to čovjeka uvijek obilježi. Iako volim otići u svoje Brčko, ne bih više tamo mogao živjeti, prerastao sam ga na neki način. Ako imaš dobra primanja, Zagreb je jedan od najboljih i najsigurnijih gradova za život i podizanje obitelji. Zavoljela ga je i moja supruga Lilach, isto je i s našom 18-godišnjom kćeri May iz Lilachina prvog braka te najmlađom, mezimicom, petogodišnjom Yasmin, koja je pravi “mali monstrum” i ni sekunde nema mira...
Taj “mali monstrum” kriv je za Edinu kreativnu tišinu. Isto kao i u promišljanjima “starog pokvarenjaka” Charlesa Bukowskog.
- Istina je, “običan” život te otupi, jednostavno nisam imao uvjete za rad u Izraelu, klinka mi je oduzimala sve vrijeme. Jedva sam dočekao doći kući u Zagreb da sve to opet počne, no kod kuće ne mogu raditi. Kako da radim kad čujem svoje dijete i ženu? Sad mi je sve zapravo vrlo stresno, daj neki intervju, ovaj me zove na probu, doma je zahtjevno dijete... Osim na svim prilagodbama nakon povratka u Zagreb, tražim i neki prostor za rad, neki podrum s tri sobe da ja dam sto eura, da DJ sto eura, ti da daš sto eura pa da mogu na to mjesto doći i raditi u miru. Što je čovjek stariji, to ima potrebu za nekom svojom komocijom. I ja sad ulazim u tu generaciju, imam 38, kad su svi manje-više zatvoreni u svoje svjetove - kaže nam Edo.
Najavio je i kvalitativnu promjenu u muzici:
- Ne moram više psovati u stihu ni imenovati ljude koji se ionako mogu prepoznati, bit će sve to malo više mainstream.
Maajka, dakle, dolazi, a kad je odlazio u Tel Aviv...?
"Kad sam išao onamo, bio sam pun predrasuda, više nego kad sam išao prvi put u SAD. Bio sam nabrijani antikapitalist, pun predrasuda, napucan medijima i knjigama koje sam čitao, baš sam bio đubre. Tako je bilo i prije Izraela, mislio sam da tamo ljude doslovno strijeljaju na cesti, a zapravo su napredniji i tolerantniji od nas. Ondje je čak 20 posto Palestinaca i tamo prolaze stvari koje kod nas ne bi. Sve je puno tolerantnije, naprednije su društvo. Na ulici nisu vidljivi svi problemi, tamo ljudi na cesti normalno klanjaju, toga nema u Zagrebu. Bio sam potpuno neopterećen. Bilo je to prvi put u životu kad sam izašao iz onog što sam radio. Prije sam u Hrvatskoj samo radio, svirao, svirao, radio. Nisam sebe mogao objektivno sagledati, zamalo sam otišao u ku...", kazao je Maajka za Jutarnji.
Politika je i dalje njegov izvor inspiracije.
"Svih ovih godina sve moje opcije bile su poražene. Da se mene pita, bilo bi obavezno izlaziti na izbore. Samo zato je i Trump pobijedio, jer je animirao svoju struju. To je obična karikatura demokracije. Kod nas, pak, u regiji neki likovi i stranke opstoje samo na tenzijama, guraju svoje verzije istine. Lako je ljude podsjetiti na sranja, tako je i u Sarajevu i Banjaluci i u zapadnom Mostaru", istakao je reper.
Kompletan intervju pročitajte na portalu jutarnji.hr.
(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)