Može svjedoke dovesti u opasnost

Tužilaštvo BiH nema bazu zaštićenih svjedoka

Hronika 24.01.17, 17:45h

Tužilaštvo BiH nema bazu zaštićenih svjedoka
U Tužilaštvu BiH su kazali da bi za izradu baze zaštićenih svjedoka trebala biti ''usklađena zakonska regulativa''

 

Iako procesuiraju najteža krivična djela, među kojima su terorizam i ratni zločini, Tužilaštvo BiH nema bazu zaštićenih svjedoka, što može dovesti u opasnost same svjedoke, javio je BIRN BiH.

 

Vrlo često na suđenjima za ratne zločine u Sudu BiH svjedok se najavi imenom i prezimenom i kada uđe u sudnicu postupajući tužilac tek sazna da je taj svjedok dobio zaštitne mjere ili u Haškom tribunalu ili u istom sudu, samo u drugom predmetu.

 

U Tužilaštvu BiH su kazali da bi za izradu baze zaštićenih svjedoka trebala biti “usklađena zakonska regulativa”.

 

U Ministarstvu pravde BiH pak navode da uspostava baze nije propisana zakonom ali nije ni osporena.

 

S druge strane, Sud BiH posjeduje bazu zaštićenih svjedoka, ali pošto sadrži povjerljive podatke, pristup joj je ograničen.

 

- Smatramo da je potrebno voditi potpunu evidenciju zbog osjetljive materije - naveli su u Sudu BiH.

 

U bazi, čija je izrada koštala 24 hiljade maraka, nalaze se lični podaci o svjedoku, podaci o zdravstvenom stanju i službene zabilješke.

 

- Upravo se kroz ovu evidenciju može vidjeti da li je svjedok svjedočio ranije, gdje tačno i da li je, i ako jeste, koje je mjere imao - kazali su u Službi za odnose sa javnošću Suda BiH.

 

U Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) također postoji baza zaštićenih svjedoka.

 

Nenad Gočevski, glasnogovorink Ureda registrara MKSJ-a, kazao je da su podaci u bazi strogo kontrolirani.

 

Advokatica Vasvija Vidović, koja je godinama radila u MKSJ-u, ali i u pravosudnim institucijama u BiH smatra da je neophodno da Tužilaštvo BiH uspostavi bazu podataka zaštićenih svjedoka.

 

- Zaštićeni svjedok iz Haškog tribunala je povjerljiv svjedok i za sva druga pravosuđa. Iako sud dodjeljuje mjere, Tužilaštvo svjedoka mora štititi i u fazi istrage - kazala je Vidović, pojasnivši da ako niže tužilaštvo traži podatke o nekom svjedoku, Tužilaštvo BiH mu mora reći da je riječ o zaštićenom.

 

Ona smatra da bi glavni tužilac Tužilaštva BiH trebao donijeti odluku o uspostavljanju baze.

 

- To je praktično pitanje koje je od velikog značaja za rad Tužilaštva. Ne mora sve pisati u zakonu, ali je Tužilaštvo dužno poduzeti mjere zaštite - dodala je Vidović.

 

(FENA/dg)

BLIN
KOMENTARI