Stručnjaci savjetuju da bismo se trebali buditi polako i nježno...
Većina osoba odmah skače već na prvi zvuk budilice i u najvećoj žurbi obavlja jutarnje pripreme, odijeva se, na brzinu otpije dva, tri gutljaja kave, a malobrojni poneki zalogaj doručka i trče suočiti se s brojnim dnevnim obvezama.
Ukoliko ste i vi takvi, nemojte se čuditi ako ste uvijek napeti i pod stresom, već probajte malo usporiti proces buđenja, odgodite desetak minuta ustajanje iz kreveta i natjerajte se da svako jutro napravite nekoliko vježbi, koje će vam pomoći da bistre glave započnete dan.
1. Dok ste još u krevetu, ispružite se na leđa, podignite ruke iznad glave i isprepletite prste. Glava bi trebala biti u ravni kralježnici, ne na jastuku. Noge savijte u koljenima, udahnite duboko i koljena lagano spuštajte na lijevu stranu, a ruke istovremeno pomičite na desnu. Polako izdahnite, promijenite stranu. Sve pokrete možete izvesti i pod pokrivačem.
2. Sjednite na krevet, ispravite noge i kralježnicu, a ruke položite na potiljak. Lagano spuštajte gornji dio tijela, trudeći se da desni lakat što više približite desnom koljenu, savijajući lagano lijevu nogu u koljenu i podižući je uvis. Vježbu ponovite šest puta, pa promijenite stranu. Trudite se disanje sinkronizirati s pokretima koje izvodite.
3. Lezite na krevet, ruke opustite niz tijelo, noge blago savijte u koljenima i stopalima se oduprite o poplun. Lagano podignite lijevu nogu i približite je prsnom košu, pazite da vam stopalo ostane pod pravim kutom. U tom položaju pokušajte nožne prste savinuti prema dolje, a petu podignete. Vježbu ponovite šest puta, pa promijenite stranu.
4. Ostanite u istom, ležećem, položaju ruku položenih uz tijelo. Udahnite duboko i lagano podižite zdjelicu uvis, do visine prsnog koša. Ostanite u tom položaju pet sekundi, pa lagano izbacujući zrak iz pluća, vratite se u ležeći položaj.
Vježbu ponovite 10 do 15 puta.