Kod dijagnosticiranja raka najveći je problem s mlađom populacijom jer se ideja da su teško bolesni obično olako odbacuje, pa se čak trećini njih bolest otkrije tek u terminalnoj fazi.
Gotovo trećina mlađe populacije (u koju spadaju oni do 35-e godine) dobiva dijagnozu raka kad je prekasno - u završnim fazama bolesti. Razlog za to je što će liječnici u startu, kao i sami pacijenti, olako odbaciti mogućnost teških bolesti kod mladih, računajući kako je rak bolest starijih ljudi.
Statistički, oni do 35-e čine oko 5 do 10 posto oboljelih, što definitivno nije broj za odbaciti, a prema studijama potrebno im je čak trostruko više odlazaka liječniku prije nego dobiju potvrdu dijagnoze. Svjetski su stručnjaci povodom obilježavanja "Sedmice osvještenosti o raku" naveli pet najčešćih simptoma koji mogu upućivati na malignu bolest kod mlađih - od tinejdžera od srednjih 30-ih:
Nebjašnjiva bol koja traje dulje od sedam dana
Pojava kvržica, nateknuća ili izdignutih dijelova kože
Značajan i neobjašnjiv gubitak na težini
Ekstreman umor
Promjene na madežima
Iako cilj liječnika nije podizati paniku te i dalje naglašavaju kako maligne bolesti kod mladih nisu tako česta pojava, savjetuju onima s takvim simptomima, a osobito s genetskim predispozicijama, da posjete svog liječnika i tako odbace svaku sumnju.
(Express.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/dg)