Samo kod nas

Sarajevo: Iz parka kod 'Svjetlosti' lopovi ukrali skulpturu Isaka Samokovlije

Hronika 15.06.16, 12:42h

Sarajevo: Iz parka kod 'Svjetlosti' lopovi ukrali  skulpturu Isaka Samokovlije
Uz skulpturu Isaka Samokovlije u parku se nalaze i skulpture Meše Selimovića, Veselina Masleše, Ive Andrića, Maka Dizdara, Branka Ćopića, Rodoljuba Čolakovića i Skendera Kulenovića

 

Skulptura istaknutog bosanskohercegovačkog književnika Isaka Samokovlije nestala je iz parka Trg oslobođenja Alija Izetbegović u Sarajevu, gdje se nalazila zajedno sa skulpturama drugih književnika.

 

Nestanak skulpture primijećen je u ponedjeljak, a iz Fondacije ''Kulturno naslijeđe bez granica'' smatraju da je nestanak nepoštivanje i direktni atak na kulturno bogatstvo svih građana i građanki BiH.

 

Fondacija apeluje na nadležne organe da provedu istragu i utvrde odgovornost za nestanak značajne skulpture te da ostale osiguraju.

 

Uz skulpturu Isaka Samokovlije u parku se nalaze i skulpture Meše Selimovića, Veselina Masleše, Ive Andrića, Maka Dizdara, Branka Ćopića, Rodoljuba Čolakovića i Skendera Kulenovića.

 

U ratnom periodu skulpture su privremeno bile izmještene na sigurno mjesto kako bi bile sačuvane, te su nakon rata ponovo vraćene u park.

 

Samokovlija je po zanimanju bio ljekar. Rođen je u Goraždu 1889. godine, a umro je u Sarajevu 1955. godine. Jedan je od najpoznatijih bh. književnika koji je pisao o životu bosanskih Jevreja.

 

Njegova najpoznatija djela su ''Nosač Samuel'', ''Hanka'', ''Od proljeća do proljeća'', ''Plava Jevrejka'', saopćeno je iz Fondacije ''Kulturno naslijeđe bez granica''.

 

(FENA/em)

BLIN
KOMENTARI