Svaka druga žena u štitnjači ima čvorove. Na bolesti štitnjače uvijek treba ukazivati, a posebno na Svjetski dan štitnjače koji se obilježava 25. maja.
Štitna žlijezda smještena u grlu malena je, a moćna. U tijelu funkcionira poput papučice gasa – ispušta hormone koji upravljaju radom svih naših organa, pa tako i našim životima.
Uništenju štitnjače, kaže dr. Ante Škaro, otorinolaringolog u poliklinici Leptir, sve više pridonosi fenomen 'burn outa', odnosno fenomen izgaranja na poslu.
'U popodnevnim satima, nakon kraja radnog vremena, ako se ne smirimo nego i dalje stvaramo više nego možemo, odnosno izvan naših potencijala, onda štitna žlijezda ulazi u stres sindrom. Nikako trošiti više energije u tom danu nego što možemo. Moramo organizirati našu mirkookolinu poput našeg organizma', napominje dr. Škaro.
Dr. Zvonko Kusić, predsjednik Hrvatskog Društva za štitnjaču, ističe kako prepoznati poremećaje rada štitnjače.
Simptomi pretjeranog rada štitnjače (hipertireoza):
- neuobičajena mršavost
- pretjerano znojenje
- pojačana frekvencija rada srca
- nervoza
- pretjerana potreba za hranom
Simptomi usporenog rada štitnjače (hipoterioza):
- tromost
- umor
- pospanost
- stalni osjećaj hladnoće
- višak kilograma
'Kad sam pod stresom, guši me strašno, imam osjećaj da mi nešto sjedi na prsima i ne mogu disati', otkrila nam je čitateljica Ivana koja je shvatila prije sedam godina da je upravo štitnjača uzrok njenih problema.
'Tada sam počela dobivati na težini, počela mi je ispadati kosa, a izgubila sam i dlačice na obrvama. Savjetovali su mi da odem testirati štitnjaču,' dodala je.
Osnovni pregled štitnjače uključuje vađenje hormona, ultrazvuk štitne žlijezde i razgovor s pacijentom. Obično se liječi hormonskom terapijom, a u ekstremnim slučajevima čak i u potpunosti odstranjuje.
(Zadovoljna.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)