Slobodno se 'nakljukajte'

Zima je, ne zaboravite na imunitet! Evo koje namirnice imaju više C vitamina nego narandža

Lifestyle 22.01.16, 17:58h

Zima je, ne zaboravite na imunitet! Evo koje namirnice imaju više C vitamina nego narandža
Kada nam je potreban stabilan izvor vitamina C iz prirode, redovito posežemo za narandžama

 

Ovaj citrusni plod uistinu je dobar izvor tog vitamina (53 miligrama u 100 grama) što osnažuje imunitet tijela i pomaže nam boriti se protiv sezonskih prehlada. No u prirodi ima sličnih namirnica koji nude i više od toga


1. Crvena i žuta paprika


Trebate li 'fiks' vitamina C posegnite za paprikama! Stotinu grama crvenih i žutih paprika krije 190 miligrama vitamina C, što je gotovo dvostruko više od količine istog vitamina u zelenoj paprici, i četiri puta više od naranče. 

 

2. Brokula


Trebate dodatnih poticaja za uživanje u ovom zelenom povrću? U 100 grama nasjeckane brokule nalazi se čak oko 90 miligrama vitamina C. 

 

3. Kivi


Zeleno 'dlakavo' voće svakako uključite u svoju prehrambenu rutinu, jer stotinu grama krije oko 90 miligrama vitamina C. 

 

4. Guava


Nevjerojatnih 218 miligrama vitamina C nalazi se u 100 grama tropskog voća guave. Preporuča se guavu konzumirati u svježem obliku jer pripravci poput sokova u sebi nemaju jednaku vitaminsku vrijednost kao svježi plod. 

 

5. Kelj


Svježi listovi kelja pravi su izvori zdravlja. U stotinu grama ovoga povrća krije se otprilike 120 miligrama vitamina C, ali i značajne količine vitamina A i K, kao i dosta fitonutrijenata te vlakana. Želite li ga probati u 'zabavnijoj varijanti možete isprobati ukusan i hrskav čips od kelja.

 

6. Karfiol


Ne zaboravite niti na karfiol! Ovo prilagodljivo povrće koje možete jesti sirovo, ali i u nizu različitih jela ima otprilike 70 miligrama vitamina C u stotinu grama. 

 

7. Papaja 


U stotinu grama papaje naći ćete oko 60 miligrama vitamina C. Ova egzotična voćka odličan je izvor prehrambrenih vlakana, vitamina A i folata.

 

(Zadovoljna.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)

BLIN
KOMENTARI