Vaš cilj je da prođete što bolje naravno, a ukoliko se o visini mjesečnog ili sedmičnog iznosa da pričati, odnosno pregovarati ovih sedam trikova bi vam moglo pomoći da pomoću psiholoških trikova povećate sebi platnu cifru.
Business Insider je pričao sa tri agenta, iz polja upravljanja ljudskim resursima, koji su ispričali za ovaj ugledni medij kako to da kandidati ubijede poslodavce da im daju više novca.
1. Uvijek pustite da poslodavac da prvu ponudu
Dodatak: Dok je on ne izgovori, vi je ne pominjite.
2. Ne raspitujte se mnogo oko prosječne plaće
Vjerovatno imate informaciju oko prosječnih plaća u toj kompaniji i prije nego odete na razgovor. Ali morate paziti na to da ne zapitkujete druge ljude koji tu rade previše.
Svaka kompanija ima limit koji će potrošiti na vas, nude vam uvijek manje, ali ako vi prabacite najveću cifru koju oni imaju u glavi - eliminisani ste. Tako da tokom "istrage" o finansijskoj moći firme budite tihi i diskretni.
3. Bolje platni razmak, nego direktna cifra
Dakle, uvijek krenite sa "pristao bih na cifru između 'te i te'", nego "neću raditi za ispod toliko". Ostavlja bolji utisak, imate oslonac za pregovore, vidjet ćete reakciju poslodavca, a pri tom ste još uvijek u prednosti jer šaljete pozitivne signale za nastavak pregovora.
4. Recite "čudan" i okrugao broj
Stručnjaci su za Business Insider otkrili da je bolje koristiti "čudne" (u prevodu neparne) cifre, umjesto okruglih.
Tako da kada vas poslodavac pita na koliko biste pristali, radije recite na 1.300 KM, umjesto 1.450. Pri tom, uvijek u glavi imajte stavku broj tri.
5. Iskoristite kartu kontraponude
Ako vam poslodavac kaže da li biste pristali na mjesečnu plaću od 1.200 KM, recite 1.400. Ali kontra ponudu možete koristiti samo jednom. Naći ćete se "negdje između" svakako.
Previše cjenkanja je frustrirajuće za obje strane. ukoliko on kaže 1.350, recite slobodno "imamo dogovor".
6. Izgledajte uzbuđeno, ali ne previše
Entuzijazam i sreću morate pokazati, ali ako ga pokazujuete previše, dokazali ste da ste upravo izašli iz ekstremnog očaja. Poslodavac uvijek želi osobu koja je spremna i ozbiljna u namjerama.
Ne želi nekoga ko će izgorjeti od želje. Tu slabost pokazujete onda kada pokažete da ste previše uzbuđeni zbog novog radnog mjesta.
7. Uvijek recite tačan iznos plaće na prethodnom radnom mjestu
Te stvari se uvijek mogu provjeriti bez problema, a nikome ne treba lažov u radnom okruženju. A sigurno ne želite početi novi radni odnos sa stavkom "slagao" u biografiji.
Bonus savjet: Imajte dozu arognacije u stavu. Nije bitno da li će vam plaća biti bolja, a pozicija lošija ili obratno u odnosu na prethodno radno mjesto - pripremite se unaprijed, i uvijek direktno recite šta želite.
(N1, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)