Četiri narančasta vozila opremljena kamerama i laserima čiji je cilj otkriti i izbjeći zapreke na cesti suočit će se s prometom u Moskvi, ljetom u Sibiru i hladnoćom pustinje Gobi prije nego krajem oktobra stignu u Šangaj, rekao je za AP vođa projekta Alberto Broggi.
Naravno, vozila na taj put neće ići sasvim sama. Projekt će izvesti dva tima. U svakom timu bit će dva vozila bez vozača, koja će voziti naizmjenično, prateći glavni kombi. U automobilu bez vozača sjedit će dva tehničara, koji trebaju otkloniti kvarove i preuzeti kontrolu nad vozilom ako bude potrebno. Vozila će pratiti kombije, ali će na sve probleme u prometu morati reagirati sama. Upravo zato je predviđeno da tehničari preuzmu kontrolu ako situacija postane preopasna.
Budući da nitko na svijetu nije napisao prometna pravila za "bespilotne" automobile, tim istraživača morao je zatražiti posebne dozvole od svake zemlje kroz koju će prolaziti do Kine, putem Marka Pola.
Tehnologiju je razvio Vislab, laboratorij za umjetnu inteligenciju i inteligentne sustave na Sveučilištu u Parmi, na čijem je čelu Broggi. Ako test bude uspješan, to bi mogao biti prvi korak u uvođenju takve tehnologije za prijevoz robe u budućnosti, ali je upitno koliko će biti isplativ, tvrde analitičari.
(DEPO/eb)
TEST ZA GRANICE TEHNOLOGIJE
Od Italije do Kine bez vozača
Arhiva 20.07.10, 19:04h
PODIJELI NA
24 SATA
'Kardinalna greška!': Njemački pregovarač o zaostavštini Dejtona i propuštenoj šansi
Zvizdić: Još jedna važna odluka Ustavnog suda BiH u vezi sa antiustavnim djelovanjem RS-a
Investitor o projektu na lokaciji Doma penzionera: 'Početak lijepe priče, intenzivirat ćemo aktivnosti'
Miličević: Iznenađen sam pozivom Stanivukovića, ne vidim razloga da opozicija brani Dodika od samog Dodika
Jedan od velikih testova budućnosti prijevoza počinje danas. Talijanski inženjeri poslali su na 13.000 kilometara i tri mjeseca dug put do Kine četiri automobila bez vozača, koji bi trebali testirati granice tehnologije