"Sklonost majčinstvu u sve starijoj dobi nepovratna je i nema smisla upozoravati žene da trebaju roditi do 35. godine zbog povećanog rizika od medicinskih problema", ističe dr. David Richmond, jedan od najcjenjenijih britanskih ginekologa, u intervjuu za The Guardian.
Njegov opušten stav prema sve većem broju žena koje odgađaju majčinstvo do kasnih 30-ih i ranih 40-ih godina u kontrastu jer s oštrom zabrinutošću brojnih drugih liječnika koji upozoravaju na probleme koje sa sobom donosi kasnija trudnoća, piše Index.hr.
"Mislim da je trend ireverzibilan zbog rasuće ravnopravnosti u društvenom, profesionalnom, financijskom i poslovnom okruženju. Da stavite muškarca u tu situaciju, učinio bi isto. Ja u potpunosti poštujem taj stav", objasnio je te dodao kako vjeruje da će trend stariji majki potrajati.
"Mnoge žene odgađaju zasnivanje porodice do srednjih 30-ih godina ili kasnije jer se žele osjećati sigurnima u profesionalnom i financijskom smislu broje nego što odu na rodiljni dopust", objasnio je predsjednik Kraljevskog kolegija opstetričara i ginekologa.
Nedavni podaci Ureda za statistiku Velike Britanije pokazuju da se broj djece koju su rodile majke stare 40 i više godina u Engleskoj i Walesu učetverostručio od 1982. do 1912. godine. Istovremeno se broj djece koju su rodile majke stare najmanje 50 godina udvostručio od 2008. do 2012. godine.
Majčinstvo u starijoj dobi otežano je najprije zbog toga što su manje šanse za začeće, ali i zato što raste vjerovatnost od pobačaja, komplikacija u trudnoći i na porodu te hromosomskih poremećaja. Međutim, većina žena koje odgađaju majčinstvo znaju za te rizike, smatra Richmond.
Na pitanje o utjecaju porodničara koji ženama savjetuju da ne odgađaju majčinstvo te da, ako ih namjeravaju imati, rode djecu do srednjih 30-ih godina, Richmond je odgovorio: "Mislim da se društvo promijenilo i mislim da medicinski djelatnici ne mogu utjecati na tu društvenu promjenu".
(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/dg)