Povodom obilježavanja 6. aprila, Dana oslobođenja i Dana grada Sarajeva, u Narodnom pozorištu u bosanskohercegovačkoj prijestolnici održana je svečana sjednica Gradskog vijeća na kojoj su dodijeljene nagrade, javlja Anadolu Agency (AA).
Svečanu sjednicu, kojoj je prisustvovao veliki broj istaknutih ličnosti iz javnog, društvenog i polotičkog života BiH, otvorio je predsjedavajući Gradskog vijeća Sabahudin Delalić.
Grupna “Šestoaprilska nagrada Grada Sarajeva” uručena je arhitektima Ferhadu Mulabegoviću i Smaji Mulaomeroviću, pojedinačna glumici Nadi Đurevskoj i kolektivna nogometnoj reprezentaciji BiH.
“Plaketu Grada Sarajeva” za Huseina Hasanija, poznatijeg kao Čika Mišo, primio je njegov sin Ramiz Pašić.
Nagrada “Sarajevska pahuljica” uručena je bh. kantautoru Edinu Taloviću, priznanje "Graham Bamford" posthumno je dodjeljeno Goranu Čengiću i Srđanu Aleksiću, dok je za počasnog građanina proglašen Tilman Cilh (Zulch).
Cilh, predsjednik Internacionalnog društva za ugrožene narode, počasnim građaninom je proglašen zbog doprinosa u periodu agresije na BiH.
Gradonačelnik Ivo Komšić u obraćanju je čestitao praznik slobode, dan kada je Sarajevo prije 69 godina izvojevalo pobjedu nad fašizmom i nacizmom.
“Taj dan su borci Narodnooslobodilačkog rata s ilegalcima Sarajeva stvorili pretpostavke njegove nove povijesti, tako što će Sarajevo izrasti u najrazvijeniji privredni, znanstveni, zdravstveni, kulturno-sportski i turistički centar BiH, glavni grad Republike, a potom države BiH”, kazao je Komšić.
On je podsjetio i na dugu historiju bosanskohercegovačke prijestolnice, ali i na sve ono što je ta povijest integrirala i njega.
“Sudbina Sarajeva je, izgleda da opstaje i razvija se u razvalinama vremena, da sublimira patnje, svoje i svijeta, u podnošljivost i plemenitost, u solidarnost i razumijevanje. Niti jedan grad u svijetu nije sabrao i sačuvao u sebi toliko različitosti i omogućio im da zajedno, oslonjene jedna na drugu, žive toliko dugo”, pojasnio je Komšić.
Gradonačelnik je na kraju obaćanja ponovio riječi pape Ivana Pavla II, koje je izgovorio završavajući posjetu Sarajevu: “Neka rata nikad ne bude”.
Nada Đurevska je u svom obraćanju nakon uručenja nagrade kazala da kako je došlo vrijeme da ode sa scene na kojoj je predano služila 40 godina, te da ovo je najljepši način da to uradi.
“Ova nagrada je takva da briše sve uspjehe i neuspjehe, sve tuge, radosti, sve snove, pravde i nepravde na ovom mom često teško prohodnom putu, ali na putu na kojem mi je bilo najvažnije sačuvati ljudsko lice”, kazala je Đurevska.
Sin Gorana Čengića koji je primio nagradu za svog oca, Vladimir Čengić, kazao je da novčani dio priznanja želi on sa svojom porodicom da daruje humanitarnoj organizaciji “Ruku na srce”.
(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)