HAOS U ORGANIZMU

Rad u noćnim smjenama može izazvati dugoročnu štetu na zdravlju!

Arhiva 21.01.14, 17:44h

Ljudsko tijelo ima vlastiti prirodni ritam i biološki sat koji je podešen na spavanje noću i aktivnost danju. Taj sat ima duboki utjecaj na tijelo mijenjajući sve od hormona i temperature tijela do fizičkih sposobnosti, raspoloženja i funkcije mozga

spavanja na poslu

Rad u noćnim smjenama stvara haos u organizmu i može izazvati dugoročnu štetu na zdravlju, upozorili su znanstvenici, prenosi BBC i dodaje da je smjenski rad već povezan s češćim pojavama šećerne bolesti tip 2, srčanih udara i raka.

Naučnici iz Centra za istraživanje sna sveučilišta u Surreyu otkrili su da su poremećaji koje smjenski rad uzrokuje prisutni na bazičnoj molekularnoj razini. Stručnjaci kažu da su razmjeri, brzina i težina oštećenja izazvanih budnim stanjem tijekom noći iznenađujuća.

Ljudsko tijelo ima vlastiti prirodni ritam i biološki sat koji je podešen na spavanje noću i aktivnost danju. Taj sat ima duboki utjecaj na tijelo mijenjajući sve od hormona i temperature tijela do fizičkih sposobnosti, raspoloženja i funkcije mozga.

Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Profesor Hugh Piggins sa sveučilišta Manchester kaže kako istraživanje pokazuje da su trenutačni učinci noćnog rada prilično teški.

Radi se o većim poremećajima nego što se mislilo, ističe.

(Fena/av)