Foto: Arhiva
Predstavnici političkih stranaka iz BiH (SDA, SDP, HDZ, HDZ 1990, SBBBiH, SDS, SNSD) održali su jutros u zgradi Delegacije EU u Sarajevu sastanak na ekspertnom nivou s predstavnicima Evropske komisije.
Sastanak je trajao nešto više od četiri sata, a učesnici su po završetku izjavili da je cilj sastanka bio razjašnjavanje tehničkih pitanja da bi se približili stavovi bh. aktera i da bi se pomoglo da BiH ispuni svoje obaveze prema međunarodnom pravu, eliminirajući diskriminaciju pri izboru za Predsjedništvo BiH i Dom naroda BiH.
Članica Predsjedništva SDP-a BiH Lidija Korać kazala je da je prisustvom predstavnika SDS-a i SNSD-a na posljednja dva sastanka priča o implementaciji presude "Sejdić-Finci" vraćena u domen državnog problema.
- U toku današnjeg sastanka postignut je visoki nivo suglasnosti o pojedinim pitanjima tehničkog karaktera. Rezultati ovog sastanka bit će u funkciji ukoliko dođe do postizanja dogovora 2. decembra u Pragu u smislu da mi već imamo rješenja amandmana na Ustav BiH i izmjena Izbornog zakona BiH - kazala je Korać.
Dodala je da su dati odgovori na mnoga pitanja koja mogu biti postavljena na sastanku u Pragu, od toga koji je obuhvat amandmana na Ustav BiH i sukladno tome izmjena i dopuna Izbornog zakona.
- Postigli smo visoki stepen suglasnosti i nadam se da će 2. decembra biti postignut sporazum - kazala je Korać.
Potpredsjednik SDA Šefik Džaferović istakao je da su na današnjem sastanku otvorena sva pitanja koja bi se mogla pojaviti na sastanku u Pragu.
- Sva pitanja su formalnopravne i tehničke naravi i mi očekujemo da će biti postignut politički dogovor. Sadržaj sastanka vam ne mogu otkriti, tako smo se dogovorili jer želimo sačuvati konstruktivnu atmosferu koja nam je potrebna u implementaciji presude "Sejdić-Finci" - kazao je Džaferović.
Otkrio je tek da je jedno od pitanja bilo šta od političkog dogovora, kada bude postignut, situirati u Ustav BiH, a šta u Izborni zakon.
- To je vrlo važno ustavnopravno, ali i političko pitanje. Čini se da postoji konsenzus među strankama u BiH - naglasio je.
Ipak, o nekim pitanjima, dodao je, još nema suglasnosti i morat će se raditi na tome.
Član Glavnog odbora SNSD-a Staša Košarac kazao je da je danas razgovarano o modelima primjene amandmanske promjene Ustava BiH.
- Definitivno je dosta tema o kojim postoji dogovor, ali i onih gdje nema sporazuma. Dijelim umjereni optimizam da će ovo pitanje biti riješeno u Pragu, ali evidentni su i dalje problemi u Federaciji BiH i nerazumijevanje između bošnjačkih i hrvatskih stranaka - smatra Košarac.
Istakao je da su stavovi i zaključci Narodne skupštine RS-a inkorporirani u dosadašnje razgovore i da su interesi koje zastupa SNSD ispunjeni.
Potpredsjednica HDZ-a BiH Borjana Krišto ponovila je da je razgovarano o pravnim aspektima implementacije presude "Sejdić-Finci".
- Teško je govoriti da tu postoji određeni stupanj suglasnosti, ali nastavljamo razgovore u ponedjeljak. HDZBiH čini sve da uistinu napravi iskorak, prije svega, za BiH, za njene konstitutivne narode i građane koji u njoj žive. Mi ćemo dati doprinos kroz radne, ekpertne skupine i političku razinu, jer jedino tako možemo doći do rješenja - rekla je Krišto.
Potpredsjednik HDZ 1990 Josip Merdžo kazao je da postoje određeni pomaci u procesu iznalaženja rješenja za implementaciju presude "Sejdić-Finci".
- Ova implementacija dodiruje dosta aspekata Ustava BiH. Nije to samo izbor članova Predsjedništva BiH, već i Dom naroda, kao i određene procedure. Vidljivi su različiti pristupi, ali nadam se da će u Pragu biti određene stvari dogovorene, pa i parafirane - istakao je Merdžo.
O modelima implementacije presude "Sejdić-Finci" bit će govora na sastanku u Pragu 2. decembra.
(Fena/md)