PROVEDENO ISTRAŽIVANJE

Šta bh. političari i političarke misle o LGBT osobama?

Arhiva 28.11.13, 19:22h

U sklopu projekta, u periodu od aprila do augusta 2013. godine, provedeno je kvalitativno istraživanje u kontekstu bh. političkih partija s ciljem utvrđivanja položaja LGBT osoba, kao i sticanja dubljeg uvida u stavove političara/ki o LGBT osobama

gay poljubac

Fondacija Heinrich Boll - Ured za BiH, zajedno s partnerskim organizacijama, Fondacijom CURE i Sarajevskim otvorenim centrom implementira projekt "Coming out! Zagovaranje i zaštita prava LGBT osoba" koji finansira Evropska unija.

U sklopu projekta, u periodu od aprila do augusta 2013. godine, provedeno je kvalitativno istraživanje u kontekstu bh. političkih partija s ciljem utvrđivanja položaja LGBT osoba, kao i sticanja dubljeg uvida u stavove političara/ki o LGBT osobama.

Svi dobijeni rezultati istraživanja predstavljeni su kroz publikaciju Prava LGBT osoba u BiH: Političke partije.

Publikacija prezentira status LGBT osoba i odnos društva prema LGBT osobama iz političke perspektive, odnos političkih partija i uzroke otpora prema LGBT osobama, analizu dokumenata bh. političkih partija o statusu LGBT osoba, kao i dobijene rezultate na osnovu razgovora s funkcionerima/kama, članovima/icama bh.političkih partija, kao i LGBT osobama koji/e su članovi/ice neke političke partije.

Istraživanje dokumenata bh. političkih partija je pokazalo da se ispitivane političke partije većinom zalažu za zaštitu temeljnih ljudskih prava i sloboda, podvodeći prava LGBT osobe pod univerzalna prava i slobode, čime se potiskuju njihovi problemi i podstiče njihova nevidljivost.

Iz razgovora sa sudionicima/ama uočeno je da se kao najčešći uzroci homofobije navode mentalitet građana/ki, neznanje, nepismenost i komunistička ideologija.

Istraživač/ica su zaljučili da istraživane političke partije ne smatraju da je adekvatno vrijeme za bavljenje problemima s kojim se suočavaju LGBT osobe, pored prioritetnijih egzistencijalnih problema koje treba rješavati. Političari/ke, uglavnom, ne misle da su LGBT osobe (bitno) ugrožene te da je neophodno poboljšati i promovisati njihova prava.

U publikaciji su navedena ograničenja istraživanja, kao i preporuke za otklanjanje utvrđenih nedostataka i problema.

Kao preporuke za prevazilaženje marginalizacije i diskriminacije LGBT osoba, u publikaciji Prava LGBT osoba u BiH: Političke partije navodi se izmjena i dopuna programa političkih partija uz obavezan unos ravnopravnog tretmana građana/ki na osnovu seksualne orijentacije i/ili rodnog identiteta, edukacija političkog kadra i zagovaranje za jače učešće političara/ki u procesu zalaganja za ravnopravan tretman LGBT osoba u javnom prostoru, saopćeno je iz Fondacije Heinrich Böll.

(Fena/md)