Dodjelom diploma polaznicima majstoskih radionica kompozitora Philippea Manouryja završena su dva ovogodišnja programska ciklusa sarajevske Muzičke akademije posvećena akutnim praksama internacionalne scene savremene umjetničke muzike. Projekt je koncipiran i realiziran u partnerskim odnosima Akademije sa Francuskim institutom i Goethe Institutom, kroz Fond Elysae, s idejom da se ova saradnja održi i u predstojećem periodu.
U posljednjim danima, u Sarajevu je boravio Philippe Manoury, jedan od najznačajnijih francuskih kompozitora i utemeljitelj prakse real-time elektronike muzike, koji je, kao i Heiner Goebbels u prvom ciklusu, radio sa mladim muzičarima i kompozitorima iz regiona, održao majstorske radionice, i radio na prozivodnji izvedbi vlastitih djela. Istorijski događaj u okviru ovog ciklusa bila je izvedba Manouryjeve kompozicije Jupiter iz 1987. gocine, kojom je utemeljen žanr real-time elektornike, kao i globalno najznačajniji softver za komponovanje savremene muzike koji je kreiran upravo za Manouryja MAX SP. Solistica na flauti bila je Hana Hadžajlić, mlada sarajevska muzičarka i kompozitorica, koja je briljirala suptilnom, muzikalnom i tehnički zahtjevnom interpretacijom ovog komada, ali i posebno na ostvarenju visoko sofisticiranih interpretacijskih zahtjeva koje podrazumijeva izvedba sa live elektronikom. Tehničku produkciju projekta vodio je Zlatko Baracskai, sarajlija i profesor audiotenologije na univerzitetu u Bristolu, sa kojim će Muzička akademija i dalje razvijati saradnju.
Učesnici majstorskih radionica bili su studenti koje su uputile partnerske akademije iz regiona, Ivan Dujmović (Sarajevo); Vladimir Đurišić (Podgorica), Hanan Hadžajlić (Sarajevo), Marijana Janevska (Skoplje), Đorđe Jovanović (Sarajevo), Iztok Kocen (Ljubljana), Miron Konjević (Sarajevo), Vladimir Korač (Beograd), Ivan Marković (Novi Sad), David Mastikosa (Banja Luka), Marko Slaviček (Zagreb).
Posebno je značajno da je Muzička akademija koncertnim ciklusom Studio In Concert omogućila izvedbu djela mladih kompozitora, mahom praizvedbi, i postala generatorom i promotorom razvoja mlade kompozitorske scene regiona. Umjetničkom pripremom ovih koncerta rukovodi docentica Belma Alić, uz asistenticu produkcije Marije Bajo, a djela izvode studenti MuziÄčke akademije.
Projekt Sarajevo Sonic Studio je nova razvojna inicijativa sarajevske Muzičke akademije namijena razvijanju svijesti o praksama savremene umjetničke muzike i njene uloge u kulturnoj dinamici društva, čija je umjetnička rukovoditeljica Amila Ramović, a supervizor dekan Ivan Čavlović. Studio ima ambiciju da postane novo regionalno žariš¡te i mjesto provokacije razmiš¡ljanja na temu šta to znači stvarati muzičku umjetnost danas?. Muzička akademija, kao instituticija koja povezuje ideje muzičkog stvaranja, predstavljanja i obrazovanja, idealno je mjesto u kojem se muziÄčki umjetnici i teoretičari mogu povezati sa javnošću u dijalogu o temama koje ih povezuju kroz svijest o našem muzičkom okruženju, odnosno, prema rijećima Ivana Čavlovića, uz motiv koji je imperativ kreativnog umjetničkog čina u savremenom društvenom okruženju i novi kreativni diskurs kroz stvaranje muzičkog govora koji nosi trag modernog vremena.
(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)