U cilju ispravnog informisanja javnosti, a povodom izjava "privremene direktorice" Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH objavljenim 22. 11. 2013. godine na Vašem portalu, stručni radnici Muzeja (muzejski savjetnik Amina Abdičević, viši kustos Tamara Sarajlić-Slavnić i muzejski savjetnik Nedim Mušović) objavljuju sljedeće reagovanje:
Povodom sramotne izjave Š. Šehabović da se ne možemo nazvati kustosima stavili bismo do znanja sljedeće fakte: svoje radne titule kustosi su zaradili na osnovu stručnog mišljenja državne Komisije u kojoj su sjedili eminentni muzejski djelatnici i univerzitetski profesori. Četiri zaposlena stručna radnika (tri aktivna i jedan na bolovanju) u svom radnom vijeku koji se proteže na više od dvadeset godina staža autori su preko šezdeset tematskih izložbi, koje su pratile prigodne publikacije (katalozi, brošure, monografije…), objavili su nekoliko desetaka naučnih radova u najeminentnijim stručnim časopisima u zemlji i regionu, formirali su samostalno preko trideset individualnih zbirki koje su trenutno dio ukupnog fundusa Muzeja, već više od dvije decenije vode brigu o književnoj i pozorišnoj baštini BiH i dr. Sav ovaj rad kustosi godinama obavljaju uprkos činjenici da rade u nehumanim i ponižavajućim uslovima, često samostalno finansirajući svoj rad koji se odnosi na postavke izložbi, dopunjavanje zbirki, konzervaciju građe, putne troškove prilikom istraživanja i dr. Njenu izjavu da je "do ove situacije došlo zbog teškog zanemarivanja radnih obaveza kustosa" možemo demantovati u svakom trenutku konkretnim dokazima svoje djelatnosti, a javnost koja prati rad Muzeja dobro zna o čemu govorimo.
VEZANI TEKST:DIREKTORICA MUZEJA KNJIŽEVNOSTI I UMJETNOSTI BIH TRVDI: Šejla Šehabović: Uposlenicima koji me optužuju da ih maltretiram nije stalo do Muzeja i neće da rade posao za koji su plaćeni! |
Što se tiče izjave Š. Šehabović da smo i prošle godine imali problema sa "nadređenim", želimo pitati koju smo to nadređenu osobu imali s obzirom da Muzej od početka 2012. godine nije imao rukovodstvo, barem ne legalno. To što su pojedinci iz ustanove sami sebe stavili na određene pozicije ne smatramo ni relevantnim, ni zakonitim. Istina je da smo ukazivali na određene malverzacije i finansijske nepravilnosti u radu ustanove koje se već izvjesno vrijeme pokušavaju smišljeno zataškati i o čemu javnost treba biti informisana. Pokušaj da se trenutna situacija u Muzeju prikaže idealnom, samo je nastavak demagogije iz prošlosti od koje pojedinci imaju velike koristi, s obzirom da u istoriji ustanove stanje NIKAD NIJE BILO GORE.
Izjavu Š. Šehabović da "kustosi ne rade posao za koji su plaćeni", smatramo ciničnom i bezobraznom s obzirom da uposlenici u 2013. godini nisu primili ni jednu platu (!), nemaju zdravstveno i socijalno osiguranje, žive na rubu egzistencije. Uprkos tome stručni radnici redovno dolaze na posao iako su zgurani u jednu ledenu prostoriju, bez grijanja, u kojoj prokišnjava krov, dok ostalo prateće osoblje uključujući i volontere ima i svoje sobe i redovno grijanje.
Njena izjava da kustosi lobiraju za zatvaranje Muzeja je prosto smiješna, jer Muzej postoji i djeluje od 1961. godine. Pitamo se da li je Šejla Šehabović prije svog angažmana uopšte znala za postojanje Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH u Sarajevu? Da li se upitala ko je do sad čuvao i održavao svu književnu i pozorišnu građu u fundusu Muzeja? Ko je radio sve projekte, izložbe, postavke, prezentacije, posebno u zadnje dvije decenije, o čemu postoji uredna dokumentacija? Sav naš rad bio je uredno praćen od strane svih medija koji su bili vrlo zainteresovani za našu djelatnost.
Također, napominjemo da je status Šejle Šehabović u Muzeju u potpunosti nelegitiman i nezakonit s obzirom da ista nema ni odluku Upravnog odbora, ni potvrdu Nadzornog odbora, kao ni jedan validan normativni akt koji bi legalizovao njeno imenovanje na poziciji direktora ustanove. Pored toga pomenuta Šehabović ne ispunjava niti jedan zakonom propisani uslov za obavljanje rukovodećih poslova jedne ustanove (stručnost, iskustvo rada u Muzejima, konkurs prilikom imenovanja…). Jedino čime Šejla Šehabović raspolaže jeste stranački ukaz Nermina Nikšića, premijera Federacije BiH, koji ne može biti kompetentan za njezino imenovanje s obzirom da Federalna vlada nikad nije potvrdila niti preuzela svoju nadležnost nad Muzejom.
Nadamo se da smo ovim reagovanjem barem djelomično uspjeli upoznati javnost sa istinom o dešavanjima u Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti BiH koje je kulminiralo dolaskom Šejle Šehabović i njenim nezdravim djelovanjem unutar ustanove.
(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)