Jučerašnji sastanak Briselu je pokazao odsustvo volje, a istovremeno i odgovornosti političkih lidera BiH da uđu u suštinu presude Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu i pronađu rješenje koje bi zadovoljilo formu koju Strazbur traži - rekao je za Agenciju FENA Srđan Dizdarević, predsjednik Helsinškog komiteta za ljudska prava u BiH povodom neuspjeha bh. političkih lidera u Briselu.
Ističe da nije lako pronaći rješenje „jer popraviti nešto nakaradno i diskriminatorno kao što je Ustav BiH odnosno Aneks 4 Daytonskog mirovnog sporazuma je zaista veliko umijeće“.
Ono što zabrinjava, kaže Dizdarević, je nepostojanje želje i volje da se napravi kompromis i izađe iz ćorsokaka.
- Građani BiH su taoci odsustva volje i arogancije političkih lidera, koji su zemlju doveli u poziciju na primjer Bjelorusije. Plašim se da rok koji je kao na neki način pomjeren do izbora 2014. godine također neće biti iskorišten racionalno i nećemo dobiti pravo rješenje - kazao je Dizdarević.
Smatra da „imaju pravo i oni koji sumnjaju da uopšte postoji volja da se naprave potrebne izmjene“ i dodaje da bi se najzad bh. lideri morali početi baviti pravim poslovima kako bi se napravile potrebne izmjene.
To podrazumijeva bavljenje socijalnim i ekonomskim pitanjima, zatim pitanjima nezaposlenih , obrazovanjem, zdravstvom, penzionerima, umirovljenicima i sličnim pitanjima.
- Dakle, sve su glasniji oni koji kažu „oni jednostavno neće da se dogovore, jer im nije interes da se dogovore“ - zaključio je u izjavi za Fenu Srđan Dizdarević, predsjednik Helsinškog komiteta za ljudska prava u BiH.
(FENA/av)
SRĐAN DIZDAREVIĆ, PREDSJEDNIK HELSINŠKOG KOMITETA ZA LJUDSKA PRAVA U BIH
Bh. političarima nije u interesu da se dogovore!
Arhiva 11.10.13, 11:17h
PODIJELI NA
24 SATA
Tragedija na poznatom kupalištu u BiH: Nesretnog muškarca brzo su izvukli iz rijeke, no već je bio u lošem stanju
Novi nevjerovatan prizor sa plaže u Dalmaciji: Ako ste pas, ovdje ne možete! Ali ako ste automobil - može skoro do mora!
Ljudi, ne dajte Vučiću da vidi ove snimke sa Slavije! Centar Beograda opet zakrčen, a sve su učinili da ih zaustave
Veliki požar zahvatio brdo iznad Trebinja: Širi se gust dim, vatra prijeti kućama
Građani BiH su taoci odsustva volje i arogancije političkih lidera, koji su zemlju doveli u poziciju na primjer Bjelorusije. Plašim se da rok koji je kao na neki način pomjeren do izbora 2014. godine također neće biti iskorišten racionalno i nećemo dobiti pravo rješenje - kazao je Dizdarević