Svjedočenja osoba koje su preživjele holokaust i čuvara iz Auschwitza mogu se od sada slušati na snimcima iz audio arhiva koji su od ponedjeljka na internetu, pedeset godina poslije prvog suđenja koje se odnosilo na ovaj nacističi logor.
Institut Fritz Bauer, nezavisni dokumentacioni centar sa sjedištem u Frankfurtu, stavio je na internet stotine sati svjedočenja o užasima u logoru Auschwitz, u današnjoj Poljskoj, gdje je između tri i četiri miliona ljudi, od kojih milion Židova, izgubilo život za vrijeme Drugog svjetskog rata.
Prije deset godina, Institut Fritz Bauer objavio je pismena svjedočenja na adresi www.auschwitz-prozess.de.
Svjedočenja na prvom suđenju dvadesetorici čuvara iz Auschwitza, koje je održano u Frankfurtu između 1963. i 1965. godine, čuvana u gradskim arhivama, sadrže i svjedočenja preživjelih koji se sjećaju užasa za koje su optuženi odbacili odgovornost.
(Fena/md)
PEDESET GODINA POSLIJE PRVOG SUĐENJA
Svjedočenja preživjelih iz Auschwitza od sada na internetu
Arhiva 07.10.13, 21:15h
PODIJELI NA
24 SATA
Nadrealna slika sa protesta u Beogradu: Sama sjedi ispred kordona policije - 'najveće sramote Srbije'
Nakon ubistva srpske povratnice: 'Bez obzira na motive ovog gnusnog čina, počinioci moraju biti kažnjeni'
Oproštaj od uglednog sarajevskog hirurga: Objavljen termin dženaze dr. Emiru Solakoviću
Drama na Jadranu: Muškarac potajno snimao nagu djecu u turističkom kampu, razotkrio ga gost
Institut Fritz Bauer, nezavisni dokumentacioni centar sa sjedištem u Frankfurtu, stavio je na internet stotine sati svjedočenja o užasima u logoru Auschwitz, u današnjoj Poljskoj, gdje je između tri i četiri miliona ljudi, od kojih milion Židova, izgubilo život za vrijeme Drugog svjetskog rata