Protiv investitora je podnesena krivična prijava, a 10. augusta radovi na ovom gradilištu su obustavljeni. Za sanaciju ovog, a i ostalih objekata koji su bespravno sagrađeni u ovoj opštini, potrebno je 500.000 maraka.
Bespravnu gradnju u Nahorevskoj ulici građevinski inspektori pokušali su zaustaviti još u junu, međutim investitor bi se svaki put oglušio na naloge. Trebalo je 40 dana da se bespravna gradnja konačno zaustavi, a evo i zašto.
VEZANI TEKST: |
- Da su svi nadležni organi djelovali kada je trebalo, mi danas ne bi o ovome razgovarali a investitor će po zakonu dobiti minornu kaznu, jer je zakon takav - kazao je za TVSA Željko Varunek, sekretar Općine Centar.
Do kraja građevinske sezone, bespravni objekat u Nahorevskoj bi trebao biti uklonjen, a teren vraćen u prvobitno stanje.
Uklanjanje objekta neće biti na račun građana, jer kako očekuju u općini, sredstva će se povratiti sudskim putem od investitora. Ipak, zaustavljanje bespravne gradnje ne bi smjelo stati na ovom slučaju. Naročito, ako se uzmu u obzir procjene da na području Sarajeva ima oko 60.000 takvih objekata.
- Elektroprivreda , Vodovod i drugi , svi daju priključke bez građevinske saglasnosti, ljudi naprave bespravnu kuću i dobiju priključak za struju , kako je to moguće ? Vlast je napravila podlogu, gdje je bespravna gradnja moguća - smatra Aida Daidžić, arhitektica.
Rješenje za bespravnu gradnju stručnjaci vide u nekorumpiranoj vlasti.
Aida Daidžić, arhitektica naglašava da čim se inspektor počne skrivati iza zakonskih normi, odmah je to indikacija da je on korumpiran, stvar je jednostavna pravo - bespravan objekt ne postoji, pravno predjite preko njega buldožerom.
(TVSA/dg)