- Referendum nije sporan ukoliko je iz nadležnosti općine ili entiteta. Međutim, referendum, koji u RS-u namjeravaju provesti iz nadležnosti je države, i to ne može - rekao je Inzko gostujući u dnevniku TVRS-a.
On je podsjetio da je dužnosnik Evropske unije nedavno prenio vlastima u Banjoj Luci da RS sama poništi odluku o referendumu ili će to uraditi visoki predstavnik u BiH.
U SLUČAJU SANKCIJA: Srbi će napustiti sve zajedničke organe, agencije i institucije BiH |
Inzko je rekao da postoji i mogućnost sankcioniranja dužnosnika, ali da o tome sada ne razmišlja.
On je ranije najavio da će u četvrtak zasjedati Vijeće za provedbu mira i da će tada donijeti odluku u vezi s namjerom RS-a da provede referendum, koji je, kako smatra, antidejtonski.
Narodna skupština RS-a donijela je odluku o raspisivanju referenduma u ovom bh. entitetu na kojem bi se građani trebali izjasniti da li podržavaju nametnute zakone visokog predstavnika, posebno o Sudu io Tužiteljstvu BiH.
Referendum bi trebalo održati u prvoj polovici juna ove godine.
(FENA/dg)