PREDNOVOGODIŠNJI INTERVJU SA MILORADOM DODIKOM

Nadam da će se Sarajevo probuditi i progovoriti i o svom nacionalizmu. Vrijeme je da i oni prođu jednu vrstu katarze!

Arhiva 24.12.11, 11:12h

Potpuno uvažavamo činjenicu da je BiH međunarodno priznata i suverena državna zajednica i ne dovodimo u pitanje teritorijalni integritet BiH, ali želimo i da naši partneri u Sarajevu potpuno uvaže činjenicu da je međunarodnim ugovorom BiH sastavljena od dva ravnopravna entiteta i tri konstitutivna naroda, rekao je u velikom intervjuu za Nezavisne novine Milorad Dodik

milorad dodik fles"Oni moraju prihvatiti činjenicu da je samim tim Republika Srpska u Dejtonu dobila tu vrstu međunarodnog priznanja. To je polazna osnova našeg političkog djelovanja. Ako neko misli da može reći BiH je trajna kategorija, a Republika Srpska privremena, onda ne može očekivati drugi naš odgovor da je Republika Srpska trajan, a BiH privremen aražman. Tu nema niti će biti dileme dok sam ja predsjednik Republike i dok sam na čelu najjače stranke. Nisam spreman na drugačije razmišljanje niti djelovanje", kaže predsjednik Republike Srspke.

Posljednje optužbe Islamske zajednice BiH i zahtjeva reisa Cerića islamskim zemljama da Vas proglase za nepoželjnu osobu dodatno je zakomplikovalo odnose u BiH. Ima li izlaza iz ove zaista sumorne situacije?

Reis-ul-ulema Mustafa Cerić i dio Islamske zajednice već odavno izlaze iz okvira vjerskih pitanja i bave se političkim temama koje nemaju ništa sa islamom i vjerom. Kao odgovoran političar moram reagovati na političke komentare svidjeli se oni risu Ceriću ili ne. Znam da on lično ima velike političke ambicije i da je poprilično nervozan zbog približavanja izbora u Islamskoj zajednici, ali to mu ne daje za pravo da on usmjerava političke procese po svojoj želji, poziva na donošenje novog ustava i određuje ko može, a ko ne može govoriti o budućnosti BiH.

Pozivam Cerića da ukoliko ne bude reizabran na funkciju reisa da osnuje političku stranku ili se priključi jednoj od postojećih u bošnjačkoj političkoj zajednici, pa da vidimo koliki to on lično ima legitimitet da iznosi političke stavove. Sve do tada treba da se drži vjere i vjerskih tema, a ne da meni ili drugim izabranim političarima određuje pravila igre. To je jedan od izlaza iz ove situacije.

Pozivam Cerića da ukoliko ne bude reizabran na funkciju reisa da osnuje političku stranku ili se priključi jednoj od postojećih u bošnjačkoj političkoj zajednici, pa da vidimo koliki to on lično ima legitimitet da iznosi političke stavove. Sve do tada treba da se drži vjere i vjerskih tema, a ne da meni ili drugim izabranim političarima određuje pravila igre. To je jedan od izlaza iz ove situacije.

Mada sam mnogo puta to govorio, evo moram da ponovim, lično ne mrzim nijednog čovjeka zato što je druge vjere, musliman, katolik, Jevrej, protestant. Imam mnogo prijatelja Bošnjaka i poštujem taj narod i njihovu religiju jer smatram da su kao i svi narodi u BiH podnijeli veliku žrtvu i teret u proteklom ratu. Ali kao političar jednostavno moram da kažem šta mislim o zvaničnoj politici bošnjačkih partija, dakle, ne govorim o narodu i muslimanima već o zvaničnoj politici Sarajeva, o njihovoj težnji za dominacijom nad druga dva naroda i da se zbog takve politike  nalazimo godinama u agoniji.

I Vaša tvrdnja da će se BiH raspasti dodatno je podigla temperaturu na političkoj sceni. Šta je zapravo Vaš politički stav u pogledu međunarodno priznate i u Dejtonu međunarodnim ugovorom verifikovane države?

Republika Srpska i ja kao predsjednik potpuno smo privrženi Dejtonskom mirovnom ugovoru. I to slovu Dejtona, onako kako to piše, a ne nekom imaginarnom, kako ga pokušavaju tumačiti pojedini ambasadori i dijelovi političke čaršije u Sarajevu. To ne prolazi niti će prolaziti. Svi politički procesi koji se danas odvijaju su procesi dezintegracije BiH. Ali oni su samo reakcija u srpskom i hrvatskom korpusu zbog politike koja se godinama sprovodila u Sarajevu i koja za cilj ima potpuno obesmišljavanje entiteta i dominacije jednog naroda nad druga dva.

Svi znaju, i po ko zna koji put ponavljam, da mi potpuno uvažavamo činjenicu da je BiH međunarodno priznata i suverena državna zajednica. Dakle, ne dovodimo u pitanje teritorijalni integritet BiH, ali želimo i da naši partneri u Sarajevu potpuno uvaže činjenicu da je međunarodnim ugovorom BiH sastavljena od dva ravnopravna entiteta i tri konstitutivna naroda. Moraju prihvatiti činjenicu da je samim tim Republika Srpska u Dejtonu dobila tu vrstu međunarodnog priznanja. To je polazna osnova našeg političkog djelovanja.

Ako neko misli da može reće BiH je trajna kategorija, a Republika Srpska privremena, onda ne može očekivati drugi naš odgovor da je Republika Srpska trajan, a BiH privremen aranžman. Tu nema niti će biti dileme dok sam ja predsjednik Republike i dok sam na čelu najjače stranke. Nisam spreman na drugačije razmišljanje niti djelovanje.

Dakle, o tome ja govorim kad kažem da će se BiH prirodno raspasti jer politika koja ima za cilj urušavanje Republike Srpske može urušiti samo BiH, Republiku nikada.

Ako neko misli da može reće BiH je trajna kategorija, a Republika Srpska privremena, onda ne može očekivati drugi naš odgovor da je Republika Srpska trajan, a BiH privremen aranžman. Tu nema niti će biti dileme dok sam ja predsjednik Republike i dok sam na čelu najjače stranke. Nisam spreman na drugačije razmišljanje niti djelovanje.

Postoji li drugi i drugačiji način reagovanja na uvrede koje stižu na Vaš i račun Republike Srpske, ali i Srba, iz Sarajeva od dosadašnje Vaše prakse "uzvrati istom mjerom"?

Svjedoci ste medijskog terora koji je godinama sprovođen nad ključnim ljudima Republike Srpske i gotovo svim javnim ličnostima, naravno, i nada mnom. Počevši od Federalne TV preko printanih  medija do portala u Sarajevu, gotovo da nema medija koji se nije iživljavao nada mnom i mojom porodicom, konstruisao priče o kriminalu, pljački, a mene i brojne javne ličnosti su nazivali fašistima sve sa jasnom političkom pozadinom i jasnom političkom porukom... Šta sam trebao? Da ćutim? To kod mene ne prolazi jer sam spreman da se borim svim demokratskim sredstvima protiv takve politike, kvalifikacija da su svi Srbi zločinci, kriminalci, da je Republika Srpska genocidna i kriminalna tvorevina. Pa i pojedinim najliberalnijim krugovima u Republici Srpskoj i Banjaluci je preko glave svakodnevnog isijavanja mržnje koja stiže iz Sarajeva. Ja sam rekao dosta je tog zlostavljanja i te priče i rekao sam da će Republika Srpska biti bolji i uspješniji dio BiH. Sve što sam radio kao premijer i radim danas kao predsjednik Republike s potpunim ubjeđenjem da Republika Srpska svakim danom to i pokazuje. Osjećam, vidim to na svakom koraku i u razgovoru sa običnim ljudima da im je vraćeno dostojanstvo i da su ponosni što žive u Republici Srpskoj.

Naravno da sarajevskom političkom miljeu smeta ta priča o uspjehu Republike. I pored svega sam speman da razgovaram u Sarajevu i tražim rješenja ko iskreno prihvati činjenicu i realnost da je Republika Srpska uspješan entitet i ko nas prihvata kao ravnopravnog sagovornika. A onom ko nas vrijeđa i omalovažava normalo da ću odgovoriti istom mjerom. I više ako mogu. Takav sam čovjek.

Više godina upozoravate na kontroverznu ulogu MZ u BiH. Tražite njihov odlazak. Zašto, kada je realno posmatrajući međunarodna zajednica prekinula rat i uspostavila politički sistem koji garantuje mir?

Više sam puta rekao da je vrijeme da OHR bude zatvoren i ugašen kao institucija, jer smatramo da je njihova uloga zasvršila. To ne znači da OHR treba da bude izmješen u Brisel, kako se sad predlaže, samo da bi smanjili troškove boravka visokih predstavnika, jer je Evropa u velikoj finansijskoj krizi. To ne podržavamo, već potpuno gašenje te institucije, koja, svakim danom je vidljivije da je dio problema, a ne rješenja. OHR danas predstavlja produženu polugu sarajevske i direktna je smetnja postizanju ključnih dogovora legitimnih predstavnika konstitutivnih naroda, jer se godinama sprovodi praksa da bošnjački predstavnici odbijaju dogovor jer na kraju OHR donese odluku koja je skoro uvijek ista kao i njihovi zahtjevi. Šizofrena je politika međunarodne zajednice kada kaže odgovornost je na lokalnim liderima i oni treba da se dogovore, a ovdje je instalirala mehanizam koji radi sve da do dogovora ne dođe kako bi opravdao svoje pitanje.

Imao je OHR u prošlosti i dobrih i loših postupaka, ali ako ova zemlja misli da nađe svoj unutrašnji konsenzus, dogovor, onda joj OHR više ne treba. Ako je nekom stalo da BiH drži u stalnim tenzijama neka ostavi OHR, nemam ništa protiv, ali u takvim uslovima teško je doći do dogovora.

Poznato je da ste sa sadašnjim visokim predstavnikom bili dugogodišnji prijatelji, a sada ste ljuti politički protivnici. Šta je razlog?

Nikad više Srbi i Hrvati neće ići da se poklanjaju i dodvoravaju pojedinim begovima u Sarajevo. To je jasan politički stav i jasniji ne može biti. Konačan stav. Ponekad politiku iz Sarajeva doživljavam kao džeparošku, koja na svakom koraku potkrada ono što pripada Republici Srpskoj.

Valentina Inzka dugo poznajem jer je ovdje bio ambasador Austrije i njegov način rada je bio da se sprijatelji ne samo sa mnom nego i sa svim ostalim. On je izuzetan čovjek, ali ja kao predsjednik Republike Srpske i predsjednik najjače stranke u BiH ne mogu da miješam prijateljstvo i poziciju na kojoj sam. Kao što sam rekao, ja sam izabran od svog naroda da ga branim i štitim. Osnovni demokratski postulati, Ustav i ostali dokumenti mi dozvoljavaju da kažem ne kada nešto nije u interesu mog naroda i Republike Srpske. Tu nema prijateljstva.

Šta to najviše zamjerate političkom Sarajevu?

Aroganciju i potpuno neskrivenu želju za dominacijom nad Srbima i Hrvatima samo zato što su Bošnjaci najbrojniji narod. U Sarajevu računaju ako Bošnjaka ima 50% onda imaju pravo na 50% vlasti. E to nemaju, to ne piše u Dejtonu, već imaju pravo na potpuno jednak ravnopravan dio sa Srbima i Hrvatima. To su temelji na kojima počiva ova zemlja. Ukoliko oni budu potkopani i zemlja postaje upitna.

Nikad više Srbi i Hrvati neće ići da se poklanjaju i dodvoravaju pojedinim begovima u Sarajevo. To je jasan politički stav i jasniji ne može biti. Konačan stav.

Ponekad politiku iz Sarajeva doživljavam kao džeparošku, koja na svakom koraku potkrada ono što pripada Republici Srpskoj. Tu su prihodi od indirektnih poreza, jer od osnivanja UIO uvijek je Federacija ta kojoj se doznači više novca na uštrb Republike i onda se mjesecima i godinama odugovlači s poravnanjem. Šta je to nego krađa, i onda kada kažem dosta, kada tražimo poseban račun za Republiku Srpsku, oni kažu eno ga Dodik ruši državu.

Ruše je oni koji kradu od Republike Srpske. Neće da prihvate više od 20.000 penzionera koji su penziju zaradili u Federaciji. Znate li koliko mi novca svaki mjesec izdvojima za te penzionere i njihove penzije, a to je Federacija bila dužna da završi. O tome ja pričam. Vidjeli ste šta se dešavalo sa IPA fondovima kada je sve bilo blokirano zbog odnosa u Federaciji.

Sada me optužuju da rušim RTV sistem jer tražimo politiku čistih računa. RTRS prikupi više pretplate od FTV-a, a imamo skoro duplo manje stanovnika. Kako je to moguće? Uzmu naš novac i još nas medijski terorišu tim našim novcem. Ko je tu lud? Normalno da ćemo naći načina da novac za pretplatu ostane u Republici Srpskoj pa ćemo njime dalje da razvijamo RTRS i pomažemo i ostale medije u ovoj ekonomski krizi, ali nećemo dozvoliti da nam uzimaju novac i još od nas prave da smo građani drugog reda i fašisti. To više ne ide.

Sa svima sam uvijek nasmijan za stolom. Pa ljudi na ovim prostorima su uvijek bili većinski lijevo orijentisani, jer istorijski gledano u BiH se uvijek najteže živjelo, BiH je istorijski gledano uvijek bila pod nekom vrstom protektorata i prirodno je da su se ljudi borili za svoja osnovna ljudska prava da bi opstali i preživjeli. Ja duboko vjerujem da je negativni naboj nacionalizma u BiH uvezen, ali potrebno je vrijeme da se te tenzije smire.

Nije valjda da ni s kim iz Sarajeva bar djelimično ne dijelite iste političke vrijednosti, ili nije valjda da u Sarajevu niko ne valja?

Ja sam za politiku čistih računa i jasnih odnosa u BiH. Sa onima koji bi na ovaj ili onaj način nešto mijenjali u BiH, kao Ustav, zbog priče o evropskom putu, a u stvari samo da naštete entitetima ne mogu se složiti. Ko želi dogovor uvijek ga sa mnom može postići i mogu uvijek sjesti i razgovarati. I sa Zlatkom Lagumdžijom i sa Sulejmanom Tihićem, pa i sa reisom Cerićem ako se politički angažuje. Inače, sada sa reisom mogu pričati o vjerskim temama. Mogu pomoći i pomažem u obnovi vjerskih objekata i to nije sporno.

Sa Lagumdžijom dijelimo i zajednička socijaldemokratska uvjerenja, mada je SDP pokušao nanijeti štetu SNSD-u u proteklom periodu u međunarodnim asocijacijama lijevo orijentisanih stranaka. Ali i to je politika. Ja to razumijem. Ponavljam, uvijek sam spreman za razgovor na ravnopravnoj osnovi.

Znate li da ljudima koji se plaše novih sukoba bude lakše kada vide Vas i, na primjer, Lagumdžiju nasmijane za istim stolom?

Sa svima sam uvijek nasmijan za stolom. Pa ljudi na ovim prostorima su uvijek bili većinski lijevo orijentisani, jer istorijski gledano u BiH se uvijek najteže živjelo, BiH je istorijski gledano uvijek bila pod nekom vrstom protektorata i prirodno je da su se ljudi borili za svoja osnovna ljudska prava da bi opstali i preživjeli. Ja duboko vjerujem da je negativni naboj nacionalizma u BiH uvezen, ali potrebno je vrijeme da se te tenzije smire. I zato se nadam da će se Sarajevo probuditi i progovoriti i o svom nacionalizmu. Vrijeme je da i oni prođu jednu vrstu katarze.

Postoji li opasnost da se Republika Srpska, zbog Vaše politike, u jednom trenutku nađe izolovana kao i svojevremeno kada je dominirala paljanska politika!

Aktivno sam se uključio u politiku zbog takozvane paljanske politike koja je evidentno vukla Srbe u propast i dovela ih na rub provalije. Nažalost, i dan-danas se borimo protiv tog stereotipa koji vlada o Srbima, a zbog te tzv. paljanske politike. Lance smo nekako skinuli, ali još imamo kugle na nogama zbog tih godina.

Otkud vama da Republika Srpska zbog moje politike može biti izolovana? Republika Srpska je konačno priznata kao faktor u BiH,  u regionu a i Evropskoj uniji.  Konačno je shvaćeno da smo mi ovdje ozbiljni, da radimo i da želimo da doprinesemo boljoj budućnosti. Pogledajte samo zadnje izjave i pohvale na ozbiljan rad Republike Srpske i njene vlade. Konačno je shvaćeno da mi nismo ovdje neka obezglavljena, neartikulisana rulja, kojoj se može naređivati i prodavati sve i svašta. Mi tačno znamo gdje i u kojem okviru živimo, razumijemo u potpunosti evropsku legislativu i u skladu s tim radimo i dobijamo i poštovanje, a i priznanja. Mi ne želimo da BiH bude izolovana, a jeste, i to nas koči da budemo još uspješniji i da život na ovim prostorima bude kvalitetniji.

Kako vidite rješavanje hrvatskog pitanja u BiH s obzirom na činjenicu da se Hrvati osjećaju ugroženi i da su u neravnopravnom položaju u odnosu na Bošnjake i Srbe?

Nevjerovatno je da je Sarajevo postalo toliko autistično i da ne shvata da je Hrvatska ušla u Evropsku uniju i da bh. Hrvati treba da budu naš most prema Evropskoj uniji. U ovom trenutku, kada proširenje Evropske unije na zapadni Balkan evidentno nije prioritet, bh. Hrvati su najjača poveznica sa Evropskom unijom i umjesto da Sarajevo to poštuje oni obespravljuju Hrvate. To mi daje za pravo da mislim  da Sarajevo ne želi iskreno u Evropsku uniju već da pod plaštom priče o evropskim integracijma želi neko svoje  imaginarno uređenje u kojem očito reis ima ključnu ulogu.

Mi iz Republike Srpske smo podržali pravo legitimno izabranih predstavnika Hrvata da učestvuju u formiranju novog saziva Savjeta ministara, a to su dva HDZ-a, i jasno smo dali do znanja da za nas nikakvi Lijanovići i pravaši nemaju taj legitimitet kod hrvatskog naroda. To je naše mišljenje i imamo pravo na njega. Nažalost, to se mnogima u Sarajevu i međunarodnoj zajednici nije svidjelo jer su oni željeli da na mala vrata uguraju promjenu Ustava. Danas vidimo da smo bili u pravu, jer i zvanična politika iz Zagreba i sve većeg dijela međunarodne zajednice stoji na istim pozicijama kao i mi.

Braneći to pravo Hrvata mi iz Republike Srpsko smo znali da branimo pravo i Srba da sutra ne dođu u istu poziciju. Taj naš stav dobio je i podršku kod hrvatskog naroda, ali i kod Bošnjaka koji smatraju da BiH ima smisla samo ako su sva tri naroda ravnoprava. I to je jedan od načina kako treba rješavati hrvatsko pitanje u BiH, koje je tek otvoreno.

Uz tradicionalno dobre odnose sa Beogradom, Banjaluka je uspostavila sadržajne odnose i sa Zagrebom. Kako u budućnosti vidite ulogu Srbije i Hrvatske kao susjednih država i koje su garanti Dejtonskog sporazuma?

I Hrvatska i Srbija, a i njhovi predsjednici Josipović i Tadić, se ponašaju krajnje konstruktivno poštujući BiH kao zajednicu dva entiteta i tri konstitutivna naroda i poštujući njen teritorijalni integritet. Konstantno pozivaju sve međunarodne, a i unutrašnje faktore da to poštuju i u skladu s tim se i ponašaju.

Nevjerovatno je da je Sarajevo postalo toliko autistično i da ne shvata da je Hrvatska ušla u Evropsku uniju i da bh. Hrvati treba da budu naš most prema Evropskoj uniji. U ovom trenutku, kada proširenje Evropske unije na zapadni Balkan evidentno nije prioritet, bh. Hrvati su najjača poveznica sa Evropskom unijom i umjesto da Sarajevo to poštuje oni obespravljuju Hrvate. To mi daje za pravo da mislim  da Sarajevo ne želi iskreno u Evropsku uniju već da pod plaštom priče o evropskim integracijma želi neko svoje  imaginarno uređenje u kojem očito reis ima ključnu ulogu.

Da li je tačno da se u parlamentu Republike Srpske nalazi Prijedlog rezolucije o osudi genocida Turaka nad jermenskim stanovništvom?

Prvi put čujem za to.

Samo je jedan odgovor na krizu i on je u novim projektima, novim investicijama i boljem organizovanju sistema od Vlade, administracije, koja mora biti potpuno u funkciji privrede. Svi ćemo morati više raditi i bolje se organizovati kao društvo da bismo taj udar lakše podnijeli. To je ključni zadatak koji će imati Vlada i ministri. Da su svi potpuno u službi privrede.

Svi analitičari najavljuju dolazak recesije iz Evrope u BiH. Kako će se Republika Srpska suprotstaviti ekonomskom udaru koji dolazi spolja?

Republika Srpska do sada je sačuvala fiskalnu stabilnost i redovno izmirivala svoje obaveze. Smatram da je Vlada u proteklom periodu donosila uglavnom dobre i pravovremene odluke kako bi ublažila efekte ekonomske krize. Potpuno smo svjesni činjenice da Evropa na koju smo naslonjeni ekonomski ulazi u recesiju, te da će se ona u narednom periodu odraziti i na našu ekonomiju kako kroz bankarski sektor povećanjem kamata za privredu tako i kroz sve teže zadržavanje radnih mjesta u onim preduzećima koja su orijentisana na izvoz u zemlje Evropske unije.

Nove okolnosti su prepoznate i kroz Ekonomsku politiku i budžet za narednu godinu i pokušavamo da kroz dijalog sa socijalnim partnerima, sindikatima, borcima i penzionerima nađemo najbolje rješenje da sljedeća godina prođe sa što manje socijalnih potresa. Mislimo da samo zajedno možemo pronaći najbolje rješenje jer Republika Srpska nema neku hrpu novca sa koje možemo uzimati i trošiti već se naš budžet puni isključivo na bazi dnevnih priliva. Moraćemo trošiti onoliko koliko imamo i svi slojevi društva treba da ponesu teret ekonomske krize kako bi najosjetljivije kategorije najmanje osjetile krizu.

Samo je jedan odgovor na krizu i on je u novim projektima, novim investicijama i boljem organizovanju sistema od Vlade, administracije, koja mora biti potpuno u funkciji privrede. Svi ćemo morati više raditi i bolje se organizovati kao društvo da bismo taj udar lakše podnijeli. To je ključni zadatak koji će imati Vlada i ministri. Da su svi potpuno u službi privrede.

Ulazak ruskog kapitala u Republiku Srpsku je svakako ohrabrenje. Već uništena Rafinerija u Brodu je danas energetski gigant. Ima li izgleda za nove slične investicije?

Mogu reći da je danas gotovo izjestan projekat u Ugljeviku, koji treba da bude realizovan sa ruskim privatnim investitorom, da smo počeli pregovore sa "Gaspromom" u vezi s krakom gasovoda "Južni tok" kroz Republiku Srpsku, koji bi bio značajna osnova za veću ekonomsku stabilnost... U toku je realizacija projekta izgradnje  termoelektrane u Stanarima, te smo u pregovorima u vezi s izgradnjom hidroelektrana na Drini i Gornji Horizonti. Sve su to investicije koje zahtijevaju dosta vremena za realizaciju jer se radi o strateškim projektima, ali koji su sve bliže realizaciji.

Dobro ste primijetili da bi danas da ruski partner nije ušao u naftnu idustriju imali hrpu starog željeza i potpuno besperspektivan grad i regiju oko Broda. Danas "Nestro grupa" u rafinerijima nafte i ulja, te na benzinskim pumpama širom Republike Srpske zapošljava više od 3.000 ljudi, koji redovno primaju plate i uplaćivani su im doprinosi. Zar to nije ogroman uspjeh i trebalo je imati hrabrosti prije pet godina ući u takav posao ne znajući u kakvom je stanju naftnu industriju ostavila SDS-ova i PDP-ova vlast. I oni danas ćute jer znaju da smo doveli strateškog partnera u Republiku Srpsku koji ima ozbiljne namjere da se dalje širi u regiji. Ulazak ruskog kapitala poboljšao je naše odnose direktno sa Moskvom i ojačao i političku poziciju Republike Srpske, jer to ide jedno sa drugim.

Naša politika će se i dalje zasnivati na ekonomskoj saradnji i sa drugim državama koje vide svoj interes da investiraju u Republici i mi ćemo uraditi sve da ih ovdje i zadržimo. Sjetite se samo  koliko smo imali opstrukcija i ucjena iz Sarajeva u Savjetu ministara u vezi s produženjem dozvola o kvalitetu goriva. Sve smo to izdržali i tek danas i u Federaciji shvataju da korist od te investicije imaju svi u BiH, a ne samo Republika Srpska.

Za sada Vlada Republike Srpske očigledno drži ekonomsku situaciju u svojim rukama i pod kontrolom. Imaju li Vašu podršku u odupiranju nerealnim zahtjevima socijalnih partnera s obzirom na situaciju u cijeloj Evropi?

Turska nije iskrena u svom pristupu na Balkanu, a pogotovo u BiH. Mi u Republici Srpskoj smo na vrijeme reagovali i suprotstavili se još jednom neprincipijelnom miješanju u unutrašnje uređenje BiH. Turska i dalje pokušava, mada evidentno ne tako javno, s bombastičnim izjavama koje je imala da upravlja procesima u BiH.

Razumijemo i poštujemo zahtjeve socijalnih partnera i znam da se teško živi, ali moraju i oni shvatiti da ne možemo trošiti više nego što imamo. To što imamo ćemo pošteno podijeliti. To jeste malo, ali više nemamo. Kad zaradimo više više ćemo i imati. Vlast Republike Srpske je socijalno osjetljiva i razumije potrebe i uradićemo sve da socijalno najugroženijem dijelu stanovištva najviše pomognemo. S druge strane, mora biti više reda i to se već godinama zalažem u samon načinu sticanja prava za pomoć. Ne možemo sebi kao društvo dozvoliti da svako ko poželi ide u penziju i za to plati nekoliko stotina ili hiljada maraka nekom doktoru u komisiji. Takve pojave će biti strogo kontrolisane i sakcionisane. Svi u društvu moraju imati više odgovornosti i kao društvo treba puno više da radimo i ne bojim se da nećemo onda lakše izaći iz krize. Praksa po kojoj svi hoće da iz državne kase uzmu koliko se može i da ne rade ništa mora biti prekimuta. Društvo mora jasno napraviti razliku između onih koji zloupotrebljavaju prava i onih kojima to zasluženo pripada.

Kakva je uloga u toj borbi organa gonjenja i pravosuđa i mogu li oni odgovoriti tom zahtjevu?

Oni imaju punu moju podršku kao predsjednika Republike i nikada neću nazvati bilo koga u tim organima da zaustavim istragu ako je ona otvorena i protiv nekog iz SNSD-a ili Vlade. Na to nemam ustavno pravo. Evo i sad koristim priliku da ih pozovem da što hrabrije ulaze u otkrivanje kriminalnih radnji i obećavam im da će imati punu podršku svih struktura vlasti Republike Srpske.

Šta biste poručili građanima u 2012. godini?

Prvo, svima želim puno lične i porodične sreće i zdravlja. Znam da su građani isprepadani najavama da dolazi teška ekonomska godina, ali poručujem da zajedno možemo ublažiti taj teret ukoliko se kao društvo odgovornije ponašamo i okrenemo trajnim vrijednostima radu i učenju. Samo tako možemo zajedno uspjeti kao Republika koja će biti dio uspješnih društava u regiji i Evropi.
Turska politika nije iskrena

Nezaobilazno je pitanje i uloge Turske na Balkanu. Zašto se protivite široj saradnji sa ovom moćnom zemljom?

Turska nije iskrena u svom pristupu na Balkanu, a pogotovo u BiH. Mi u Republici Srpskoj smo na vrijeme reagovali i suprotstavili se još jednom neprincipijelnom miješanju u unutrašnje uređenje BiH. Turska i dalje pokušava, mada evidentno ne tako javno, s bombastičnim izjavama koje je imala da upravlja procesima u BiH.

Mi u Republici Srpskoj, a koliko znam i u Sarajevu to tvrde, smo se opredijelili za Evropsku uniju. U Evropsku uniju, do Brisela se ide sad već preko Zagreba, Ljubljane, Beča, a ne preko Istanbula i Ankare. Ovdje je stigao specijalni predstavnik Eevropske unije i mi to poštujemo i to nam daje za pravo da je i Evropska unija ozbiljna u svojoj namjeri. Bez obzira koliko će dugo trajati proces pristupanja Evropskoj uniji, mi i geografski i kulturno pripadamo zemljama centralne Evrope i Mediterana i to će biti naši prioritetni partneri i naša orijentacija i put ka Evropskoj uniji.
Kriminalcima nema mjesta u SNSD-u

Neću toleristati više u stranci, niti u Vladi, bilo kakvu sumnju da je neko, član stranke, primio mito ili imao neku ličnu korist samo zato što je pogodovao nekom da dobije nekakav posao, tender ili bilo šta. Znam da će mnogi sad reći da je to zakašnjela reakcija, ali recite koliko je to otvoreno u javnosti afera ove vlade u proteklom periodu, a da one nisu procesuirane. Svako ko misli da će članstvo u stranci naplatiti tako što će moći da se bavi kriminalom prevario se.

Na posljednim sastancima Vaše stranke, SNSD-a, već treći put tražite obračun sa korupcijom. To ste energično i tražili na posljednjem sastanku sa ministrima Vlade Republike Srpske. To sigurno nije slučajno. Koliko je korupcija postala opasnost?

Jednim dijelom sam već rekao i u prethodnom pitanju da ćemo se zalagati za bolje uređeno društva, što znači sa manje korupcije. Svjestan sam da je korupciju nemoguće iskorijeniti, ali ona mora biti svedena na prihvatljiv nivo. Za društvo je opasno kada korupcija postane način života i to je ono što ja govorim. Ne može se na osnovu falsifikata i mita doći do prava predviđenih, recimo, za penzionisanje.

Neću toleristati više u stranci, niti u Vladi, bilo kakvu sumnju da je neko, član stranke, primio mito ili imao neku ličnu korist samo zato što je pogodovao nekom da dobije nekakav posao, tender ili bilo šta. Znam da će mnogi sad reći da je to zakašnjela reakcija, ali recite koliko je to otvoreno u javnosti afera ove vlade u proteklom periodu, a da one nisu procesuirane.

Svako ko misli da će članstvo u stranci naplatiti tako što će moći da se bavi kriminalom prevario se. Niko takav, bez obzira koju funkciju obavlja, neće imati moju podršku, a siguran sam ni ostalih ljudi iz vrha stranke.

(Nezavisne.com, DEPO PORTAL, BL!N MAGAZIN/md)