Nekadašanja Balkan investmen bank (BLB), koju je preduzela Vlada Republike Srpske nakon što su prethodni ukrajinski vlasnici ostavili gubitke, promijenit će naziv u "Banka Srpske" a.d. Banja Luka.
Odlučeno je to danas na osmoj vandrednoj sjednici skupštine akcionara Balkan Investment Bank, na kojoj su izabrani i članovi Nadzornog odbora: Snežana Vujnić, Branislava Milekić, Radivoja Krčmar, Mladen Milić i Vojislav Blagojević.
U Banci smatraju da su sve ovo "veoma bitni koraci" koji su zajedno sa Vladom RS-a završeni putem akcionara Banke.
"Iduće sedmice se očekuje sazivanje sjednice Nadzornog odbora, s ciljem imenovanja Uprave banke", rekao je u izjavi novinarima privremeni upravnik Dejan Radmanović.
On kaže da ne očekuje da će novi naziv banke biti otežavajuća okolnost za poslovanje u Federaciji BiH, gdje u Unsko-sanskom kantonu BLB ima filijalu.
RS je postala vlasnik 99,95 posto akcija BIB-a, nakon što je završen postupak dokapitalizacije Banke uplatom akcionarskog kapitala.
Naime, investiciono-razvojna banka (IRB) RS-a je, po odluci Vlade, dokapitalizovala tu banku s 24 miliona KM, a ranije je kupila obvenznice od šest miliona, tako da je ukupno uloženo 30 miliona KM.
Prethodno je Agencija za bankarstvo RS-a suspendovala Edvinasa Navickasa sa dužnosti direktora Banke.
Opozicija u RS-u oštro je kritikovala interveniranje novaca poreskih obveznika u tu banci, koja je bila u vlaništvu Ukio grupe, ali su ostali milionski gubici za koje dosad niko nije odgovarao.
U bilansu stanja BLB-a na kraju 2012. godine prikazan je ukupan neto gubitak banke od 33. 634.083 KM, dok je ukupan osnovni kapital veći od neto gubitka za samo 1.365.917 KM.
U SDS-u su iznosili stavove o nedomaćinskom i vrlo vjerovatno kriminalnom ponašanju vlasnika i uprave BIB-a te dodali da je veza s kompanijom "Birač" i inim kompanijama za izbjegavanje poreza i "mužu“ gotovine dokazana.
-Krediti podijeljeni stranim osobama, po svemu sudeći nenaplativi, predstavljaju značajnu stavku u poslovanju, naglasio je ranije član tima SDS-a za finansije Slaviša Raković i podsjetio da revizorski izvještaj za BIB, koji je uradila eminentna revizorska kuća, ukazuje da se iz pokazatelja poslovanja ne može vidjeti održivost poslovanja i budućnost rada banke.
BIB predstavlja svega četiri posto bankarske aktive u RS-u, što je, kazao je, zanemarivo učešće.
I predsjednik Narodnog demokratskog pokreta Dragan Čavić, nakon otvaranja afere u Fabrici glinice "Birač“ iz Zvornika i njenim povezanim firmama, ukazivao je da su "istrage u tim firmama besmislene bez istraga u BIB-u".
Od MUPRS-a i Specijalnog tužilaštva Čavić je zatražio da uđu u Balkan investment banku, te da se pokrene međunarodna istraga oko svih novčanih transfera litvanske "Ukop grupe" u vezi s njihovim firmama u RS-u, "Birač“ i povezanim pravnim subjektima.
- Putem Balkan Investment Banke je išao sav novac Litvanaca i svih firmi vezanih za "Birač". Ova banka istovremeno je imala i svoje poslove izvlačenja depozita, jer najmanje 70 miliona KM je otišlo na razne firme u Litvaniji, ali i po cijelom svijetu, tvrdio je Čavić.
I predsjednik PDP-a Mladen Ivanić je navodio da ne stoje tvrdnje predsjednika RS-a Milorada Dodika da će RS preuzimanjem Balkan investmen banke time dobiti svoju banku, jer je s upola manje novca mogla pokrenuti osnivanje sasvim nove banke koja bi bila "zdrava", dok će u Balkan investment banku morati dati još novaca, a dobit će „lošu“ banku.
-Sve se to dešava samo zahvljajući Dodikovim privatnim vezama i ljudima koji su upravljali tom bankom i Fabrikom "Birač", kazao je Ivanić ranije u izjavi novinarima.
(Fena/ng)
UMJESTO BALKAN INVESTMENT BANKE
'Banka Republike Srpske' uskoro počinje sa radom
Arhiva 30.08.13, 15:59h
PODIJELI NA
24 SATA
Najbolji bh. košarkaš predstavljen u novom klubu, postaje zvijezda gdje god se pojavi
Snimao djecu na plaži u Loparu, pa prijavljen za iskorištavanje djece za pornografiju
Procurile informacije: Evo kada je planirano otvaranje Lidlovih prodavnica u BiH
Evo koliko novca morate izdvojiti ako želite gledati Zmajeve protiv Austrije
Nekadašanja Balkan investmen bank (BLB), koju je preduzela Vlada Republike Srpske nakon što su prethodni ukrajinski vlasnici ostavili gubitke, promijenit će naziv u "Banka Srpske" a.d. Banja Luka