Američki vojni sud osudio je oficira iz vojne baze Fort Hood u Teksasu koji je u ubilačkom pohodu u 2009. godini ubio 13 i ranio više od 30 vojnika, javili su u četvrtak američki mediji.
Ista porota koja je osudila vojnog liječnika, majora Nidala Hasana prošlog petka, u srijedu je jednoglsano donijela smrtnu kaznu nakon nekoliko sati vijećanja u srijedu, pišu novine Houston Chronicle.
Četrdesetdvogodišnji američki musliman djelovao je kao vlastiti advokat, i nije predočio nikakve svjedoke ili dokaze tokom razmatranja kazne na suđenju koje je počelo u ponedjeljak. On je također odbio da da završnu argumentaciju u srijedu, prenosi Xinhua.
Dok mu je čitana kazna, on nije imao nikakve reakcije i samo je zurio u porotu i sudiju, navodi se u novinskom izvještaju, prenosi Xinhua.
Hasan je prloglašen krivim po 13 tačaka za ubistvo s predumišljajem i po 32 tačke za pokušaj ubistva, zbog zločina koji je počinio u prepunoj ljekarskoj čekaonici u bazi Fort Hood protiv svojih nenaoružanih kolega.
To je jedan od najtežih takvih zločina u istoriji američke vojske. Hasan je izjavio da je motiv napada bila zaštita islamističkih pobunjenika širom svijeta koji se bore protiv Amerike "zbog njenog rata protiv islama".
Hasan nikada nije negirao pucnjavu po vojnicima tokom suđenja i izgleda kao da se pripremio za smrtnu kaznu koja bi ga mogla učiniti "mučenikom" za svoju vjeru, što su odbacili američki mediji i predstavnici vlasti.
Američki zvaničnici saopćili su da će Hasan biti vraćen u oblasni ztvor i potom će biti transportovan prvim dostupnim vojnim avionom u vojni zatvor Fort Leavenworth u Kanzasu.
Smrtne kazne rijetkost su u američkoj vojsci. Nijedan američki vojnik nije pogubljen od 1961. Hasan bi mogao postati prvi američki vojnik koji je pogubljen u više od pola stoljeća, ali zbog toga što vojni pravosudni sistem zahtijeva dugačke žalbene procese, godine, pa čak i decenije, mogle bi proći prije nego što bude pogubljen, pišu američke novine.
(Fena/ng)
UBIO 13 AMERIČKIH VOJNIKA
Major Nidal Hasan osuđen na smrt
Arhiva 29.08.13, 14:12h
PODIJELI NA
24 SATA
U Jadranu se širi invazivna vrsta: 'Situacija je katastrofalna, kod ovog hrvatskog otoka je najgore'
Pomoć za sarajevske penzionere: Projektom 'Hljeb i mlijeko' obuhvaćeno 400 korisnika sa najnižim primanjima
Umjesto stare i neugledne zgrade, hoće li Sarajevo konačno dobiti novu autobusku stanicu? Evo kako bi trebala izgledati...
U centru Beograda obrušio se plafon nadstrešnice! Ogromna betonska ploča visi u sred Knez Mihailovoj ulice
Američki vojni sud osudio je oficira iz vojne baze Fort Hood u Teksasu koji je u ubilačkom pohodu u 2009. godini ubio 13 i ranio više od 30 vojnika, javili su u četvrtak američki mediji