Američki “Atlantic Magazine” piše da su najzadovoljniji radnici na svijetu Holanđani, a slijede građani Sjedinjenih Američkih Država (SAD), prenosi agencija Anadolija.
Istraživanje magazina navodi da su rezultati studije zanimljivi, ako se ima u vidu da radnici ni u jednoj od ovih zemalja nemaju veliki broj plaćenih neradnih dana.
Prema navedenoj studiji, oko 80 posto anketiranih zaposlenih Holanđana je jako zadovoljno, a i 73 posto Amerikanaca, iako velikom broju njih njihove kompanije ne plaćaju vrijeme provedeno na godišnjem odmoru.
S druge strane, radnim mjestom je zadovoljno samo oko 57 posto Italijana, iako imaju 20 plaćenih dana godišnjeg odmora i 11 plaćenih državnih praznika.
Studija je pokazala da najviše plaćenih neradnih dana u Evropskoj uniji (EU) imaju građani Austrije, odnosno 22 dana godišnjeg odmora i 13 plaćenih državnih praznika.
U studiji se navodi da je iznenađujući visok procenat zadovoljnih radnika u Americi, ako se ima u vidu i činjenica da većina radnika u toj zemlji nikako ne koristi godišnji odmor.
Također, veliki broj radnika u SAD-u nema dovoljno plaćene prihode za zdravstveno osiguranje pa su, stručnjaci tvrde, rezultati studije "Atlantic Magazina" time znatno iznenađujući.
Ipak, ugledni stručnjaci i istraživači koji su radili na navedenoj studiji, zaključuju kako plaćeni godišnji odmor i regres, koji su u nekim državama, poput Holandije, obavezni, nisu garancija zadovoljstva među radnicima.
(Anadolija/av)
NEMAJU GODIŠNJI ODMOR, ALI IPAK SU ZADOVOLJNI
Saznajte gdje su najsretniji radnici na svijetu?
Arhiva 20.08.13, 11:29h
PODIJELI NA
24 SATA
Novac stoji na računu, šta će biti s njim?! Evo kako rasporediti dobit Centralne banke BiH od preko 200 milina KM...
Duraković: 'Mene je strah da Srebrenica neće preživjeti, policija Republike Srpske nije...'
Besplatni pregledi dermoskopom i savjetovanja o koži u četiri bh. grada: U Sarajevu 12. i 13. jula, provjerite termine
Kako je Trump prijetio Putinu: 'Rekao sam da ću bombardovati Moskvu ako napadne Ukrajinu'
Američki "Atlantic Magazine" navodi da su rezultati studije zanimljivi ako se ima u vidu da radnici ni u jednoj od ovih zemalja nemaju veliki broj plaćenih neradnih dana