Premijer Srbije Ivica Dačić predložio je predsjedavajućem Vijeća ministara BiH Vjekoslavu Bevandi da se održi i zajednička sjednica Vlade Srbije i Vijeća ministara BiH, s ciljem traženja obostranih i političkih i ekonomskih interesa.
Nakon sastanka s entitetskim predsjednikom Miloradom Dodikom, Dačić je kazao je da Srbija razvija odnose i s drugim institucijama i organima u BiH, iako ima specijalne i paralelne odnose s Republikom Srpskom (RS).
Ističući da Srbija ima "specijalne i najbliže moguće odnose s RS što je i normalno, jer tu živi veliki broj pripadnika srpskog naroda“, Dačić je ocijenio da je potpuno razumljivo da Srbija želi da razvija te odnose i to je definirano i samim Dejtonskim sporazumom.
Srbija želi, kazao je, dobre odnose i s drugim državama u regionu jer postoje i zajednički interesi i preblemi, a postoji i potreba da se artikuliše jedan stav o evropskim integracijama.
- Srbija želi samo da pomogne - rekao je Dačić i dodao da je za Srbiju neprihvatljivo da se srpski naroda i RS stavljaju pred pritiske u smislu promjene Dejtonskog sporazuma, bez njihove saglasnosti.
Ali, ističe, Srbija se ne želi miješati u unutrašnja pitanja u BiH, te ima principijelan stav da sve ono o čemu se dogovore dva entiteta i tri naroda za njih je prihvatljivo.
Kazao je i da Srbija nije promijenila svoju temeljnu poziciju kada je riječ o jednostranom proglašenoj nezavisnosti Kosova i Metohije te ponavlja da Srbija smatra pregovore o tom pitanju "statusno neutralnim".
S druge strane, naveo je, moraju poduzimati korake ka normalizaciji odnosa, jer je nemoguće ostati u "zaleđenoj situaciji dugi niz godina".
Dačić je uoči zajedničke sjednice vlada RS i Srbije kazao da je to nastavak saradnje te da će u drugoj polovini godine ta sjednica biti u Srbiji.
(Fena/md)
SRBIJANSKI PREMIJER IVICA DAČIĆ
Želimo i zajedničke sjednice s Vijećem ministara BiH
Arhiva 10.07.13, 15:57h
PODIJELI NA
24 SATA
Je li to Vučić sanja da ponovo sa Jevrejskog groblja puca po Sarajevu ili pokušava zastrašiti građane Srbije?!
Preminuo čuveni fotograf Ivan Balić Cobra, bio je suprug poznate hrvatske glumice
Muka u Njemačkoj: 'Stan kao kutija šibica za 600 eura, pun vlage i plijesni, hrana užasna... Dosta mi je, vraćam se kući!'
Potez bh. političara: Odriče se svojih vijećničkih primanja u korist učenika Gimnazije
Ističući da Srbija ima "specijalne i najbliže moguće odnose s RS što je i normalno, jer tu živi veliki broj pripadnika srpskog naroda“, Dačić je ocijenio da je potpuno razumljivo da Srbija želi da razvija te odnose i to je definirano i samim Dejtonskim sporazumom