Problem je prema riječima jedne studentkinje druge godine sa ovog fakulteta nastao prije tri godine, kada su se upisali na prvu godinu. Tada im je na fakultetu obećan studijski program sa sedam smijerova, te da će se za jedan od tih smijerova moći opredijeliti na četvrtoj godini.
- Ali sada ta generacija već završava treću godinu, a na fakultetu su nam ostavili samo jednu opciju - da dobijemo zvanje diplomiranog medicinara - otkrila nam je ova studentkinja.
Studenti su danas izašli sa stavom da ovakve uslove ne mogu nikako da prihvate. Prije nego što su se odlučili na ovaj potez pokušavali su da se dogovore sa dekanom fakulteta, čak su se obratili i medijima, međutim vrijeme za odluku je iscurilo. Dodatni problem za studente je predstavljalo to što nisu znali gdje im je mjesto na tržištu rada kada diplomiraju.
Pregovori između nezadovoljnih studenata i predstavnika fakulteta su trajali preko tri sata i dogovor je konačno postignut. Studenti su dobili bitku.
Predstavnica studenata treće godine zdravstvene njege Sonja Kesar kazala je da su njihovi zahtjevi prihvaćeni, te da će se sutra u 17 časova održati sastanak sa studentima treće godine na kojem će im se detaljno objasniti svako zvanje, te da će se potom izjasniti.
- Osim toga sastaćemo se sa studentima prve i druge godine da vidimo da li to studenti prihvataju. Mi smatramo da je dogovor postignut - rekla je ona.
Ministar zdravstva u Vladi Republike Srpske Ranko Škrbić potvrdio je da su sa studentima uspjeli da se dogovore.
- Skoro mjesec dana razgovaramo sa kolegama sa Medicinskog fakulteta i sa kolegama iz Ministarstva prosvjete u vezi sa ovim problemom koji je na neki način naslijeđen iz nekog prethodnog perioda u vremenu kada pitanje obrazovanja iz oblasti zdravstvene njege nije bilo adekvatno riješeno. U međuvremenu je donesen novi zakon o zdravstvenoj zaštiti i potpuno su drugačije profilisani ti kadrovi. Imali smo u vidu da naša zakonska regulativa bude usaglašena sa direktivama Evropske unije, a shodno tome i izlazni profili koje u zdravstvu radimo sa Ministarstvom prosvjete ti profili moraju biti usaglašeni sa onim što su zakonska, a i buduća rješenja u toj oblasti - rekao je Škrbić.
Problem je prema njegovim riječima nastao prije četiri-pet godina kada je tadašnje rukovodstvo Medicinskog fakulteta dalo prijedloge studija medicinske njege, odnosno medicinskog sestrinstva, a da to prethodno nije bilo usklađeno.
- Tako se desilo da jedan od izlaznih profila bude stomatološki inženjer ili farmaceutski inženjer, znači profili koji uopšte ne postoje u zdravstvu niti će kao takvi u zdravstvu postojati. Isto tako, mendžer u zdravstvu kao dodiplomska nastava nije nikad ni predviđena da bude, niti Medicinski fakultet ima takvu vrstu obrazovanja, a osim toga terminološki je bilo neprihvatljivo imati radiološkog ili laboratorisjkog inženjera na Medicinskom fakultetu, jer inženjerstvo kao takvo se podrazumijeva obrazovanje na tehničkim grupama, a ne na medicinskim grupama, tako da im fakultet ne bi mogao ni izdati diplomu takve vrste - kazao je.
Stoga je usvojen jedinstven naziv koji je došao Ministarstvu od Udruženja medicinskih sestara i tehničara RS, a to je diplomirani medicinar koji će imati različite izlazne profile.
Škrbić je dodao da su zbog toga studentima objasnili da bi se izrodio dvostruki problem ukoliko bi ovakve diplome, koje su im obećane na početku studija i dobili, jer fakultet nikada ne bi mogao izdati takve diplome ili većinu njih. Drugi problem koji bi se eventualno stvorio bilo bi nepostojanje radnog mjesta, jer takav profil ne postoji u zdravstvenom sistemu.
Studenti su se i pobunili protiv toga što se ne nalaze u sistematizaciji, dok je ministar Škrbić rekao da se ovi profili nalaze u sistematizaciji prema Pravilniku.
- Sa rektorom Univerziteta dogovorili smo se da će Senat fakulteta izmijeniti i prihvatiti ove izlazne profile koje je fakultet uradio, a ićićemo i prema Ministarstvu prosvjete s našim prijedlozima koje će oni iznijeti kao izmjenu dopune Pravilnika - zaključio je Škrbić.
(BLIN/DEPO, Suzana VUKMIR)