Nalozi sajta Uriminzokiri.com na društvenim mrežama Twitter i Flickr prestali su da šalju sadržaj tipičan za propagandu režima Sjeverne Koreje, poput fotografija vrhovnog vođe te komunističke zemlje Kima Džong Una kako se sastaje sa vojnim zvaničnicima.
Umesto njih, na Flickr nalogu Uriminzokirija danas se mogla vidjeti Kimova slika sa prasećom njuškom i crtežom Mikija Mausa preko grudi.
Ispod ove fotomontaže priložen je tekst: "(On) prijeti svjetskom miru interkontinentalnim balističkim projektilima i nuklearnim oružjem/ (On) rasipa novac dok njegov narod gladuje do smrti".
Postavljen je i natpis "Mi smo Anonimni", bijelim slovima preko crne pozadine.
Saopštenje koje navodno potiče od Anonimnih, međunarodne grupe hakera-aktivista, i koje naveliko kruži internetom, navodi da su Anonimni upali u 15.000 korisničkih naloga na Uriminzokiriju i još jednom sajtu pod kontrolom Pjongjanga.
Autentičnost saopštenja se ne može potvrditi, ali je činjenica da se Uriminzokiri danas ne može otvoriti.
Preko Uriminzokirija se plasiraju vijesti Korejske centralne novinske agencije koja pripada Sjevernoj Koreji, kao i druge propagande ove zemlje. Sajt distribuira vijesti preko Twiterra, YouTuba, Flickra i Facebooka, a vjeruje se da je lokacija sjevera u Kini.
Tvitovi s Uriminzokirija šalju poruku: "Hakovano" a za njima idu linkovi prema sajtovima u vezi sa Sjevernom Korejom.
Jedan tvit nosi poruku Tango Down, ispod koje je link ka Flickr nalogu Uriminzokirija.
Sjeverna Koreja je otvorila svoj Twitter nalog 2010. godine i on ima više od 13.000 sljedbenika. Ta zemlja koristi društvene mreže da hvali svoj sistem i lidera, kao i da distribuira komentare Korejske centralne novinske agencije.
(Mondo, DEPO, BLIN/eb)
CYBER RAT PROTIV PJONGJANGA
Hakeri napali sajtove sjevernokorejskih vlasti!
Arhiva 04.04.13, 18:55h
PODIJELI NA
24 SATA
'Kocka je bačena — idemo na potpunu okupaciju Pojasa Gaze': Netanyahu najavio nove vojne operacije
Vučić pomilovao djevojku koja je automobilom udarila studenticu tokom protesta i teško je povrijedila
SNSD pristaje na sve, Amidžić uputio direktan poziv opoziciji: 'Preuzmite sve funkcije!'
Ogorčen na Jadranu: 'Okružili me i potjerali s plaže ako ne platim 75 eura za ležaljku... Više volim stavit šugaman i leći'
Hakeri su danas napali najmanje dva internet sajta pod upravom vlasti Sjeverne Koreje. Do napada je došlo u vrijeme dok na Korejskom poluostrvu rastu tenzije usljed objave da je Pjongjang dao zeleno svjetlo svojoj vojsci za nuklearni napad na SAD