GLUMAC JE GLUMAC

Emir Hadžihafizbegović suzama potopio Banjaluku

Arhiva 07.06.10, 15:10h

Suze su padale i na sceni, ali i na press konferenciji i okruglom stolu, a Emir Hadžihafizbegović priznao je da su ga emocije nadvladale kada se nakon 22 godine ponovo našao u Banjaluci

Predstava 'Žaba' Kamerni teatar 55Pripremio: Siniša VUJANOVIĆ

Zeko je bivši demobilisani borac koji boluje od PTSP-a i vlasnik je brijačnice na periferiji. Njegov brat ima problematičan brak, propio se i počeo da kocka... Grga, prijatelj koji navrati u brijačnicu svako malo, vozač je taksija i ima nefunkcionalan odnos s mnogo mlađom djevojkom od sebe.Zeko je zbog nasilja ostao bez supruge i kćerke, a nakon žučne rasprave ostaje sam u brijačnici i poseže za bombom koju je zadžao nakon rata i planira da je upotrijebi da bi sebi "skratio muke". Ali, njegov spas je mlad i pametan diplomirani profesor književnosti koji prodaje knjige od vrata do vrata. U presudnom trenutku on ulazi u brijačnicu ne sluteći da će njegova svakodnevna rutina (prodaja knjiga) rezultirati nečijim preživljavanjem.

Upravo o PTSP-u kao stanju nacije umorne od uzaludnog čekanja boljih vremena, promašaja i ličnih poraza, progovorila je sinoć na daskama Narodnog pozorišta RS, hit predstava "Žaba" Kamernog teatra 55.

Predstava 'Žaba' Kamerni teatar 55Emir Hadžihafizbegović, Mirsad Tuka, Aleksandar Seksan i Moamer Kasumović podarili su banjalučkoj publici vrhunski pozorišni doživljaj, glumačku igru kakva se rijetko viđa na ovdašnjoj sceni.

Predstava  na odličan način secira današnje vrijeme i naše živote u kojima još odjekuje rat. Ipak, poruka predstave je optimistična jer uprkos svemu, naši mali život je jedini koji imamo i uz malo nade moramo se boriti za vlastiti komadić sreće.

Inače, Kamerni teatar 55 po treći put gostuje na banjalučkom "Teatar festu", a direktor ove kuće Zlatko Topčić ističe da je "Žaba" svojevrsni regionalni teatarski fenomen. Prošlo je nepunih godinu i po od premijere, a gostovali su u Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori, Poljskoj, spremaju se na turneju po Švedskoj, Austriji, Španiji..

- Ova predstava vas neće opčiniti ni scenografijom, kostimografijom, scenskim pokretom, muzikom. Ona je apsolutno ogoljena. Imate briljantno ispisanu priču jednog od najrelevantnijih dramskih pisaca i briljantnu partnersku igru četiri vrhunska glumca. Obišli smo mnogo gradova u bivšoj Jugi i izvan nje i reakcija je gotovo svugdje ista upravo zbog toga što govorimo o emociji, o nečemu što je univerzalno,  svima blisko – istakao je Topčić i naglasio da je u Banjaluci "Žaba" odigrana jubilarni, 80. put.

Hadžihafizbegović je priznao da nikad sa toliko strasti i sreće u svojoj karijeri nije radio neku predstavu kao što je "Žaba", a nije krio emocije zbog fantastičnog prijema u Banjaluci i, kako je rekao, "frenetičnog" aplauza kojim je publika počastila glumce. Suze su padale i na sceni, ali i na pres konferenciji i okruglom stolu nakon predstave.  Kaže da je bio pod jakom emocijom, između ostalog i zbog toga što je "neprirodno da on tek nakon 22 godine ponovo igra u Banjaluci".

- Kolektivna katarza koju mi s vama doživimo na kraju predstave je nešto neponovljivo, nešto što se ne može analizirati iz stanja prezenta. Svaki put kada se sretnem s ljudima poslije ove predstave i moj posao i život dobiju  neku novu dimenziju.  Sa ovakvom predstavom i sa vama moj život ima smisao - rekao je Hadžihafizbegović.

- Moram zahvaliti selektoru Radetu Simoviću koji je prepoznao da 'Žaba' nije samo teatarski dolazak u Banjaluku.  Sve što se na kulturološkom, sportskom, privrednom ili bilo kojem drugom društvenom segmentu dešava između Banjaluke i Sarajeva je više od igre. Poslužiću se citatom iz intervjua Miroslava Krleže koji je rekao da je 'pojam ljudske slobode oslobađanje od predrasuda'. Predsrasude su da je sumnjivo ili u najmanju ruku neprirodno da se desi premijera filma '32. decembar' u Sarajevu. To je prirodno, normalno, logično, potrebno,  kao što je i činjenica da 'Žaba' treba da igra u Banjaluci – rekao je Hadžihafizbegović.

Po njegovim riječima, rijetkost je da se život i umjetnost žestoko sudare kao što je to slučaj u predstavi "Žaba" po tekstu Dubravka Mihanovića i pod rediteljskom palicom Elmira Jukića.

- Srećan sam jer sam vidio cijelu salu koja je razumjela ono šta smo mi pričali. Pitanje da li će se stvari sa naših geografija razumjeti u Barseloni, Torontu – su petparačke priče. Bergman kaže da bi nešto bilo univerzalno, prije svega mora da bude lokalno. I kako što mi razumijemo engleski i japanski film  tako i 'Žabu' razumiju u po'  Varšave. Bitno je da smo večeras u Banjaluci jer je ovo terapija i za publiku i za nas – istakao je Hadžihafizbegović.

Misad Tuka i Moamer Kasumović nisu bili ovako rječiti, ali su željeli da zahvale publici na izvrsnom prijemu. Kasumović je naglasio da je presrećan jer je imao priliku da radi sa Hadžihafizbegovićem, Tukom  i Seksanom i da je radio sa "lakoćom". Mnogi, dodao je on, mogu samo da priželjkuju takvo iskustvo.

(BLIN)