Da li je tom odlukom povrijeđen vitalni nacionalni interes Bošnjaka, procijenit će, ističe, Ustavni sud.
- Ukoliko sud procijeni da nije povrijeđen vitalni nacionalni interes bošnjačkog naroda ova odluka se smatra usvojenom i time je izglasano nepovjerenje Vladi FBiH - objasnio je Vidović.
Navodeći da je ovdje riječ o ponovnoj blokadi istakao je uvjerenje da će Ustavni sud FBiH uskoro biti popunjen i da će slično kao što je Ustavni sud BiH i ovaj sud donijeti odluku da izglasavanjem nepovjerenja Vladi nije povrijeđen vitalni nacionalni interes Bošnjaka.
- Time će odluka biti konačna i stupit će na snagu - tvrdi Vidović govoreći da bi u svakoj normalnoj državi takva Vlada podnijela ostavku, odnosno ne bi radila više ni dana.
S ovom odlukom nije se složio predsjedavajući Kluba Bošnjaka Amir Zukić, koji je pred novinarima odluku o izglasavanju nepovjerenja Federalnoj vladi ocijenio sramotnom.
- Vlada nije razriješena i radi u punom kapacitetu. Sve dok Ustavni sud ne donese odluku da li je Vlada razriješena ili ne i premijer i ministri treba da rade u skladu s Ustavom, zakonom i svojim ovlaštenjima - kazao je Zukić.
Komentirajući zaključke Predstavničkog doma, kojima je ograničen rad sadašnje Vlade istakao je da oni ipak ne obavezuju zato što su „protivustavni i zato što ti zaključci treba da prođu proceduru oba doma.“
- O tim zaključcima danas Dom naroda uopšte nije raspravljao. Najmanje tri tačke tih zaključaka mijenjaju Ustavnu strukturu nadležnosti i kapacitet rada predsjednika, premijera Federacije, Vijeća ministara BiH - kaže Zukić, dodajući da za izmjenu Ustava trebaju dvije trećine oba doma.
(Fena/eb)
RADOJE VIDOVIĆ
U svakoj normalnoj državi ovakva vlada ne bi radila više ni dana
Arhiva 15.02.13, 18:29h
PODIJELI NA
24 SATA
'Kardinalna greška!': Njemački pregovarač o zaostavštini Dejtona i propuštenoj šansi
Zvizdić: Još jedna važna odluka Ustavnog suda BiH u vezi sa antiustavnim djelovanjem RS-a
Investitor o projektu na lokaciji Doma penzionera: 'Početak lijepe priče, intenzivirat ćemo aktivnosti'
Miličević: Iznenađen sam pozivom Stanivukovića, ne vidim razloga da opozicija brani Dodika od samog Dodika
Dom naroda Federalnog parlamenta BiH s 38 glasova za, jednim suzdržanim i 16 protiv danas je izglasao odluku o nepovjerenju Vladi Federacije BiH. Klub Bošnjačkog naroda pozvao se na vitalni nacionalni interes i sada ova odluka ide na Ustavni sud FBiH - rekao je predsjedavajući Doma naroda Parlamenta Federacije BiH Radoje Vidović nakon izglasavanja ove odluke