Omer Branković je u intervjuu za "Glas Srpske" naglasio da je jedini izlaz da se BiH zaduži kreditno za 400 do 500 miliona KM za ove namjene, ukoliko se ništa značajnije ne bude mijenjalo.
Branković je podsjetio da bi, prema revidiranoj strategiji, do kraja 2014. godine trebalo da bude riješen problem izbjeglica i raseljenih, što će, kako je rekao, biti moguće samo ukoliko sve institucije budu radile svoj posao, a ne samo ministarstva za izbjeglice i raseljena lica.
- Prema podacima Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, još ima 46.000 zahtjeva porodica koje žele da se vrate u svoja prijeratna mjesta života. Uglavnom su do prije nekoliko godina probleme izbjeglica rješavali entiteti, a država sa svoje strane nije izdvajala nikakva sredstva - rekao je Branković.
On kaže da se u posljednje tri godine u ovaj proces uključila i država, koja će ove godine iz budžeta izdvojiti 38 miliona maraka, pa uz sredstva koja za povratak izdvajaju entiteti i distrikt Brčko, kao i lokalne zajednice, taj iznos će dostići 80 miliona KM.
- U RS imamo određene grantove za pomoć povratku Srba u Federaciju BiH. Međutim, kada je riječ o problemima zapošljavanja, to je problem cijele BiH, ne samo povratnika nego i domicilnog stanovništva. Dok fabrike ne počnu da rade, teško je očekivati neke pomake. Na nama svima je da učinimo sve da bi privreda krenula naprijed i da se stvore ekonomski uslovi za zapošljavanje i normalan život - rekao je Branković.
(BLIN/DEPO/ma)
OMER BRANKOVIĆ
Izbjeglički problem u BiH još 15 godina
Arhiva 05.06.10, 15:52h
PODIJELI NA
24 SATA
Sajfer se oglasio nakon ranjavanja: Nisam kriminalac, ali ni šmeker, ja sam...
Fatalna Mirnesa iskreno: Ne pada mi na pamet da otkrijem gdje je novac
Općina Stari Grad Sarajevo predala novi idejni projekat za rekonstrukciju bazena Bentbaša
Preminuo je Ozzy Osbourne: Ikona heavi metala izgubila je bitku sa Parkinsonovom bolešću
Ministar za izbjegla i raseljena lica Republike Srpske (RS) Omer Branković izjavio je da problem izbjeglica i raseljenih lica neće biti moguće riješiti ni u narednih 15 godina, jer su donatori i međunarodna zajednica sve manje prisutni u BiH.