Osim toga, povećanju udjela žena pomogli bi fleksibilniji uvjeti rada, te sistemi evaluacije uposlenih koji neutrališu roditeljska odsustva.
Na osnovu istraživanja, Deloitte je pripremio prigodnu publikaciju pod nazivom Deloitte SheXo Klub Žene u poslovnom svijetu, koja je danas predstavljena u amfiteatru Centralne banke BiH, pred stotinjak gostiju iz eminentnih bosanskohercegovačkih kompanija.
- Istraživanje pokazuje da samo 29 posto ispitanika poznaje mnogo žena koje zauzimaju pozicije izvršnih direktora u kompanijama u kojima rade. S druge strane, percepcija ispitanika o razlikama između žena i muškaraca na upravljačkim pozicijama pokazuje da najveći dio ispitanika smatra da nema velike razlike između žena i muškaraca kada govorimo o poslovnim izazovima, implementaciji dugoročnog strateškog razvoja firme, te borbi za poziciju fime u uvjetima konkurentnog tržišta. Ono po čemu se muškarci i žene razlikuju je razina suosjećajnosti pri čemu su žene percipirane kao suosjećajnije, navodi Sabina Softić, direktorica u Odjelu revizije Deloittea.
Čak šest od 10 ispitanika (59 posto) smatra da žene i muškarci postižu slične rezultate kada je u pitanju postizanje finansijskih rezultata u poslovanju, kao što su prodaja, profit i slično.
Za žene na najvišim upravljačkim pozicijama, profesionalno priznanje dolazi sa nizom izazova, koji mogu biti objašnjeni i našim tradicionalnim nasljeđem. lako nema zvaničnih podataka, utisak je da je ipak mali broj žena u BiH prisutan na ključnim upravljačkim pozicijama.
Čak 43 posto muškaraca i žena koji su sudjelovali u istraživanju smatra da žene za svoj angažman i rezultate teže dobijaju unapređenja od muškaraca.
Čak 41 posto ispitanika smatra da su žene na direktorskim pozicijama obično manje plaćene nego muškarci.
Ohrabruje to da čak 93 posto sudionika Deloitteovog istraživanja smatra da se prema ženama u poslovnom svijetu BiH odnosi sa poštovanjem, navode iz Deloittea.
(FENA/kr)