- To je oko 150.000 pojedinaca i prema Aneksu 7. Dejtonskog mirovnog sporazuma država je dužna da im osigura dom uz vraćanje imovine, koje je gotovo stopostotno završeno, ali je problem to što je ta imovina devastirana - naglasio je resorni ministar Safet Halilović.
Ponovio je da samo iz budžetskih sredstava nije moguće realizovati Aneks 7. te je zato potrebno zaduženje države za oko 400 miliona.
- I uz određena budžetska izdvajanja svih nivoa vlasti to bi bilo više od milijardu KM i tek s toliko sredstava mogli bismo do 2014. riješiti probleme bar ovih oko 150.000 ljudi koji su se javili za povratak te u najvećem dijelu problem povratnika, raseljenih osoba i raspuštanja kolektivnih centara - naglasio je Halilović u izjavi novinarima u Banjaluci.
Očekuje da će i druga pitanja ove populacije biti riješena usvajanjem Revidirane strategije Aneksa 7. Dejtonskog mirovnog sporazuma jer je taj dokument ključ rješavanja izbjegličko-raseljeničkog pitanja u BiH.
S tim je saglasn i pomoćnik ministra za izbjeglice i raseljene osobe RS-a Drago Vuleta. Podsjetio je da se nakon ministarske konferencije u Beogradu užurbano radi zajednički projekt u regionu o pitanju trajnog rješavanja svih korisnika kolektivnih i ostalih vidova organizovanog smještaja u BiH, Srbiji, Hrvatskoj i Crnoj Gori, koji bi trebalo da bude završen do kraja juna, a donatorska konferencija na kojoj radi međunarodna zajednica do kraja godine.
(FENA, BLIN/DEPO/sv)
HALILOVIĆ
Milijarda maraka za rješavanje problema izbjeglica
Arhiva 04.06.10, 15:23h
PODIJELI NA
24 SATA
U Banjoj Luci oduzeto 27 kilograma marihuane i Mercedes
Serije samoubistava izraelskih vojnika: 'Buđenje usred noći u panici, miris tijela...'
Thompson ipak nije najslušaniji u Hrvatskoj, ispred njega su Sarajlije
Sarajevo Film Festival: U konkurenciji za nagrade Srce Sarajeva 50 filmova
Oko milijardu KM potrebno je da bi se do 2014. riješili zahtjevi oko 47.000 porodica koje žele da se vrate u svoje prijeratne domove u BiH.