- BiH može imati sigurnosne štete i od drugih obavještajnih službi, ne samo od iranske. Naše sigurnosne službe trebale bi pratiti rad tih agenata, posebno onih koje se povezuju s terorizmom - smatra Kržalić.
Više od 30.000 agenata Iranske obavještajne službe rasuto je širom svijeta, u svim zemljama u kojima Teheran procjenjuje da ima svoje interese, navedeno je u posebnom izvještaju koji je dostavljen Pentagonu i američkom Kongresu.
Jedan dio agenata, kako se navodi u izvještaju, aktivan je u Hrvatskoj, dok domaći eksperti smatraju da iranski obavještajci godinama djeluju i u BiH. Također u Izvještaju se bez isticanja konkretnih obavještajnih aktivnosti navodi da su agenti „spremni braniti interese Irana svim metodama, od terorističkih napada, preko atentata, do industrijske špijunaže".
S druge strane, generalni sekretar CSS-a Denis Hadžović smatra da je cifra od 30.000 agenata ipak velika te dodaje da sumnja da Iran može toliko investirati u obavještajne strukture i prikupljanje obavještajnih podataka.
Teheran je, kako se navodi u izvještaju, nedavno formirao sajber zapovjedništvo, tijelo koje nadzire odbrambene i ofanzivne operacije sajber ratovanja, nakon što je virus "Stuxnet" izazvao haos u iranskim sistemima za obogaćivanje urana.
- Iran je osnovao zapovjedništvo koje treba spriječiti daljnje takve napade, kao i organizirati osvetničke napade na računarske sisteme neprijatelja - piše u izvještaju.
(FENA/md)
CENTAR ZA SIGURNOSNE STUDIJE
Iran ima 30.000 špijuna, a dio njih radi u BiH
Arhiva 14.01.13, 14:52h
PODIJELI NA
24 SATA
Izdao ga i HDZ: Dodika svi 'ispalili', niko nije došao na sastanak u Doboj
Gubi li BiH kontrolu nad Oružanim snagama: 'BiH je u stanju državnog udara, samo to niko neće javno da prizna!'
Federalni USKOK preuzima predmet protiv Alije Delimustafića i drugih
Real Madrid: Musa uganuo skočni zglob, prati se stanje
U aktivnostima Iranske obavještajne službe sigurno nije zaobiđena ni BiH, kao ni ostale zemlje regiona poput Srbije, rekao je za današnji "Dnevni avaz" direktor Centra za sigurnosne studije (CSS) Armin Kržalić