NEOBIČNI PROJEKT MLADOG STUDENTA

Beograđanin širi tračeve u naučne svrhe

Arhiva 05.01.13, 14:31h

U svijetu Faceboooka i Twittera glasine i tračevi se brzo šire, a to može čak i sprIJečiti širenje zaraznih bolesti. Do ovog otkrića su došli profesor Geri Gordon i njegov student, Beograđanin Đorđe Rakić

tracevi studentProfesor i asistent na katedri za matematiku Univerziteta Lafajet u SAD Geri Gordon, i njegov student Đorđe Rakić proučavaju društvene mreže kako bi otkrili kako glasine utiču na ljude i njihovo ponašanje, piše "Alo". Kako je objasnio Gordon, ponašanje grupe prijatelja na "fejsu" i njihovo reagovanje na glasine pokazali su se kao izuzetno interesantan model.

"Ako određena uticajna grupa preferira neki proizvod, na primer "koka-kolu" ili "pepsi", može li da utiče na ponašanje veće grupe "prijatelja"? Ovo je vrsta problema koji sagledavamo, a imamo nekoliko različitih modela po kojima se uticaj širi mrežama", objašnjava profesor Gordon, koji sa Rakićem razvija model koji lako može da se primJeni i u stvarnom svijetu.

"Ovo istraživanje je presjek primijenjene matematike i kompjuterskih nauka. Važno je ljudima iz marketinga, ali ima uticaj i na druge sfere života, kao što je širenje zaraznih bolesti. Na primjer, tokom posljednje epidemije gripe bilo je moguće upotrebiti ovu teoriju da se pronađe grupa studenata koji pokazuju simptome prije ostatka populacije. Rano identifikovanje ove grupe ima ozbiljne prednosti prilikom liječenja i predviđanja koliko brzo će se zaraza širiti", objašnjava Gordon, koji je sa ovim projektom počeo kada mu je Rakić izložio svoju ideju.
Gordonovo prethodno istraživanje bilo je vezano za teorije mreža, ali je s ovim projektom otišao u sasvim drugom pravcu, koji je predložio naš zemljak.

"Ideja mi je bila da posmatram ljude koji su povezani na velike mreže kao što je na primjer Facebook i da pokušam da raširim neku glasinu, ideju, tako nešto", kaže Rakić, koji ima diplome iz matematike i kompjuterskih nauka.

"Profesor Gordon je bio veoma zainteresovan za ovaj projekat, pa smo zajedno razvili različite modele za širenje i napravili nekoliko simulacija koje smo vremenom otkrili", objašnjava Rakić, koji je oduševljen time što će mu ovo otkriće omogućiti dalji naučni napredak, prenosi "Alo".

(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/dg)