U vrhu liste gradova sa najzagađenijim zrakom, sasvim sigurno, nalazi se glavni grad Bosne i Hercegovine. Kvalitet zraka u Kantonu Sarajevo vrlo je loš, a koncentracija opasnih materija je daleko iznad dozvoljene. Ove godine u Sarajevu je koncentracija sumpor dioksida u zraku nerijetko iznosila do 600 miligrama, a granične vrijednosti su 100 do 150 miligrama.
Generalno, kvaliteta zraka u Bosni i Hercegovini je među najlošijom u Europi. Tako je zbog prevelike koncentracije prašine i sitnih čestica ove zime Sarajevo proglašeno gradom najzagađenijeg zraka na području Europe. Uz Sarajevo, loša kvaliteta zraka bilježi se i u svim bh. gradovima koji imaju metaloprerađivačke fabrike i termoelektrane, poput Zenice.
Također, u BiH je veliki broj starih automobila koji su iz Europe izvezeni kao otpad i koji emituju znatno veće količine štetnih plinova nego automobili novijeg datuma proizvodnje.
Viši stručni saradnik u Odjelu sektora životne okoline u Hidrometeorološkom zavodu FBiH Enis Omerčić za agenciju Anadolija je izjavio da je zagađenje zraka u BiH, konkretno u Sarajevu, na vrlo visokom nivou.
Kako piše "Dnevni avaz", vulkanizerske radnje u Sarajevu postale su najposjećenije posljednji mjesec, jer građani po izuzetno niskim cijenama kupuju istrošene gume i lože ih. - Znam istrošene gume i pokloniti, jer ih nemam gdje adekvatno odložiti. Kada vidim da su ljudi baš siromašni, naplatim im po pet maraka po gumi - kazao je E. H., koji radi u sarajevskom naselju Stup. Najčešća upotreba guma kao sredstva za zagrijavanje je u padinskim dijelovima Sarajeva, gdje su građani zbog visoke cijene plina primorani ponovo koristiti centralno grijanje na čvrsti ogrjev. S obzirom na to da su i ćumur i drva skupi, za mnoge i preskupi, gume i smeće iz kontejnera često se koriste za zagrijavanje. |
“Zagađenost zraka je zaista na vrlo ozbiljnom nivou. Glavni uzročnici zagađenja su saobraćaj i ložišta, dok su to u Kaknju, Lukavcu i Zenici industrija i energetika”, kazao je Omerčić.
Napomenuo je da je potrebno učiniti dodatni napor kako bi se spriječilo daljnje zagađivanje zraka.
“Potrebno je pojačati zakonsku regulativu i poštovati postojeću. Potrebno je povećati i kvalitet automobila, izvršiti pritisak na zagađivače u izrazito industrijskim mjestima, proširiti postojeću cestovnu mrežu itd.”, istakao je Omerčić.
On je napomenuo da zagađeni zrak u Sarajevu vrlo negativno utiče i na zdravlje njegovih stanovnika.
“Zagađenost zraka je treće kategorije, i to je iznad dozvoljenog projeska. Također, već odavno su medicinski stručnjaci dali ocjenu da takva situaciju vrlo loše utječe i na zdravstveno stanje samih građana”, izjavio je viši stručni saradnik u Odjelu sektora životne okoline u Hidrometeorološkom zavodu FBiH.
“Od ukupno 504 pacijenata tokom posljednja 24 sata, 40 je došlo sa problemima sa srcem i krvnim sudovima, dok su se 23 pacijenta javila sa problemom disanja. Uglavnom je riječ o hroničnim bolesnicima ili pacijentima koji imaju poremećaj srčanog ritma“, potvrdili su iz Hitne pomoći Sarajevo.
Za razliku od većih gradova, u kojima je gušći promet i koji posjeduju veće industrijske tvrtke, u manjim sredinama poput općina Zapadnohercegovačkog kantona je kvaliteta zraka u zakonski propisanim granicama, potvrdilo je mjerenje kvalitete zraka koje je provelo Ministarstvo prostornog uređenja, resursa i zaštite okoliša.
(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/dg)